Wykład na XI Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów

Od wielu lat ściśle współpracuję zawodowo z chirurgami klatki piersiowej. Dzięki wsparciu prof. Kozaka z oddziału chirurgii klatki piersiowej Szpitala im. Kopernika w Łodzi wykonałem pierwszy POEM i usunąłem endoskopowo pierwszego wczesnego raka przełyku. Było to prawie 10 lat temu, ale cały czas pamiętam te trudne początki i poczucie bezpieczeństwa wykonywania skomplikowanych zabiegów endoskopowych w obrębie przełyku w asyście torakochirurgów. Później nawiązałem niezwykle owocną współpracę z konsultantem krajowym chirurgii klatki piersiowej, profesorem Marcinem Zielińskim.

Byłem zaszczycony mogąc wygłosić wykład o zabiegach endoskopowych w przełyku podczas Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów w Bydgoszczy. Pełna sala, dużo pytań, ciekawa dyskusja. Endoskopia to nie konkurencja dla torakochirurgii, a pomoc w wybranych chorobach przełyku. Niesamowite jak przez lata zmieniło się jej postrzeganie…

Bardzo dziękuję profesorowi Januszowi Kowalewskiemu, Prezesowi Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów za zaproszenie na Kongres.

Powiązane posty

Komentarze