Założenie balonu żołądkowego – najważniejszy krok za nami!

Jak już wiecie kilka dni temu Ania i Agata były pacjentkami szpitala w Brzezinach. Zabieg założenia balona żołądkowego odbył się bez najmniejszych problemów.
Jego powodzenie zależy od kilku czynników.
Najważniejsze z nich to doświadczenie operatora, jakość użytego sprzętu oraz pomoc anestezjologa podczas zabiegu. W mojej codziennej pracy wykonuję skomplikowane zabiegi endoskopowe stosowane w leczeniu chorób nowotworowych oraz achalazji. Szpital w Brzezinach, w którym pracuję od samego początku projektowany był z myślą o tego typu procedurach. Stąd zakładanie balonów żołądkowych jest dla nas zabiegiem rutynowym, do którego jesteśmy jako zespół dobrze przygotowani.
Jakość użytego sprzętu to dla mnie priorytet. Używam tylko najlepiej przebadanych balonów firmy Apollo Surgery – Orbera i Orbera 365.
Czynnikiem, który często nie jest brany pod uwagę przez pacjenta podczas wyboru miejsca zabiegu jest obecność anestezjologa podczas zakładania balonu żołądkowego. Odpowiednie znieczulenie podczas zabiegu w zdecydowany sposób ogranicza ryzyko powikłań procedury. Moim zdaniem obecność zespołu anestezjologicznego jest niezbędna podczas zakładania oraz usuwania balona żołądkowego – pamiętajcie o tym wybierając ośrodek medyczny.

Bezpieczeństwo samego zabiegu oraz jego przebieg omawiam szerzej w materiale video, do którego serdecznie zapraszam.

Bardzo cieszę się, że Ania i Agata zrobiły już najważniejszy krok. Są bezpieczne, w domu, ucząc się nowego funkcjonowania z balonem w żołądku. Bardzo im kibicujemy. Trzymam kciuki za powodzenie ich walki z otyłością!

dr n. med. Michał Spychalski

Komentarze