Rola dietetyka w odchudzaniu z balonem żołądkowym.

Przed  zabiegiem implantacji balona żołądkowego bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem, który opowie o procedurze wykonania zabiegu, jak również z  dietetykiem klinicznym.
Każdy  kwalifikowany pacjent ma zapewnioną opiekę lekarza i dietetyka.

Dietetyk wspomaga pacjenta od samego początku procesu odchudzania.  Rolą dietetyka klinicznego jest uświadomienie pacjentowi popełnianych błędów żywieniowych i przekonanie go, że zmiana nieprawidłowych zachowań i utrwalenie nowych, zdrowych nawyków zapewni sukces leczenia.

Pierwsze spotkanie trwa około 1 godziny i polega na edukacji pacjenta. Wtedy też pacjent dowiaduje się jak powinno wyglądać żywienie przez pierwsze dni od zabiegu, jednak główny nacisk kładę na  ocenę sposobu żywienia, omówieniu dotychczasowych prób odchudzania, jakie czynniki wpływają na zwiększenie masy ciała (stres, praca, nieregularny tryb życia), nawodnienie organizmu i aktywność fizyczna. Na pierwszej konsultacji pacjent dostaje wskazówki dietetyczne oraz informacje, jak postępować z niepożądanymi objawami ze strony układu pokarmowego, które mogą się pojawić w pierwszych dniach po założeniu balona żołądkowego.

Dzięki szczegółowemu wywiadowi żywieniowemu przeprowadzonym na pierwszym spotkaniu, jestem w stanie efektywniej wspomóc pacjenta w znalezieniu popełnianych błędów żywieniowych i  w szukaniu rozwiązań. Wspólnie wyznaczamy również realny cel, do jakiego będzie dążyć pacjent, oraz  plan, w jaki sposób będziemy korygować dotychczasowy styl życia i dietę. Opieka dietetyka nie ogranicza się tylko do wskazania receptury potraw, ale przede wszystkim na doborze odpowiednich produktów spożywczych do umiejętności i czasu jaki możesz poświęcić na gotowanie.

Podczas wizyt wykonujemy również analizę składu ciała za pomocą specjalistycznego sprzętu. Dzięki temu, pacjent dowie się nie tylko ile waży, ale również ile w jego ogranizmie jest tkanki tłuszczowej czy mięśniowej. Badanie powtarzane jest na każdym spotkaniu, dzięki temu możemy ocenić postępy pacjenta w procesie odchudzania.

Moją rolą jest przede wszystkim motywowanie pacjenta do zmian i ugruntowania właściwych nawyków. Kluczowym jest, aby pacjent zrozumiał jak ważne jest  uregulowanie systemy żywienia, aby świadomie wybierał produkty spożycze oraz wiedział jak powinien przygotowywać potrawy.

JEDYNIE STAŁA KONTROLA DIETETYKA MOŻE WSPOMÓC w długotrwałym sukcesie pacjenta w walce z nadwagą i otyłością.

mgr Izabela Nowak
Dietetyk Kliniczny

2 komentarze

  1. Robert Zolo 7 listopada 2018 Odpowiedz
    • dr Michał Spychalski 11 listopada 2018 Odpowiedz

Komentarze