Rola aktywności fizycznej w odchudzaniu z balonem żołądkowym.

„Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy żaden lek nie zastąpi ruchu”
Wojciech Oczko (1537-99)

Aby skutecznie walczyć z otyłością potrzebna jest rewolucja zmieniająca nasze życie na wielu płaszczyznach. Żeby osiągnąć upragniony cel należy zmienić nawyki żywieniowe i to, nad czym dziś się skupimy – zwiększyć aktywność fizyczną. Mówiąc krótko- trzeba zacząć się ruszać!

W poniższym materiałe wideo wraz z Doktorem Spychalskim opowiadamy o tym, jak bezpiecznie wdrożyć aktywność fizyczną w plan odchudzania z balonem żołądkowym. Zapraszam do oglądania i lektury. 😉

Niestety nie jest to takie proste. Nadwaga i otyłość często napędzane są przez niską aktywnością fizyczną. Nie ruszając się zwiększamy wagę, a ta utrudnia nam poruszanie się, co powoduje tycie, które zniechęca nas do aktywności itd. Więc aby pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej trzeba przerwać błędne koło. Tu pojawia się wielokrotnie wątpliwość. Większość ludzi otyłych jest odzwyczajona od jakiejkolwiek aktywności i sama myśl o niej ich przeraża. Wielu nie wie od czego zacząć, żeby nie zrobić sobie krzywdy. Mnożą się pytania co, kiedy i jak często ćwiczyć. Więc co zrobić, żeby zacząć się ruszać i robić to bezpiecznie?

Najprościej udać się do specjalisty, po poradę. W związku z częstymi chorobami współistniejącymi, jak cukrzyca, czy nadciśnienie tętnicze oraz ryzyko przeciążenia narządu ruchu sugeruje się, żeby to była osoba z wykształceniem medycznym, najlepiej fizjoterapeuta zorientowany na prowadzenie medycznego treningu personalnego. Medyczny trening personalny jest formą aktywności fizycznej dobranej indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta. Pierwszym krokiem jest dokładny wywiad i badanie funkcjonalne. Razem dają nam obraz obecnej sytuacji pacjenta, jego możliwości, tych fizycznych oraz czasowych, a także ograniczeń zarówno zdrowotnych, jak i organizacyjnych. Wszystko szyte na miarę, więc ryzyko urazu wykluczającego z dalszej aktywności jest ograniczone do minimum. Dlatego postępujemy wg zasady „ruszaj się prawidłowo, potem ruszaj się często (move well, move often)”.

Mając powyższe na uwadze wspólnie z pacjentem formułowane są cele oraz układany jest plan treningowy. Cele na poszczególnych etapach pozwalają na sukcesywną ocenę postępów wdrażania aktywności fizycznej. Plan zakłada zaś formę, intensywność i objętość treningową oraz aktywność „poza treningową”.

Plan realizowany jest w kilku etapach wdrażanych sukcesywnie po sobie. Wszystko po to, żeby bezpiecznie przeprowadzić pacjenta od momentu podjęcia, do samodzielnej, nieograniczonej aktywności fizycznej. Pierwszy z nich to „rozruszanie” pacjenta – przypomnienie ciału do czego służy, zarówno narząd ruchu, jak i układ krążenia. Pracujemy tu nad podstawowymi komponentami naszej motoryki – mobilnością, stabilnością i koordynacją nerwowo-mięśniową. Z drugiej strony sukcesywnie adaptujemy układ krążenia do wzmożonego wysiłku fizycznego.

Po tym etapie zwiększamy intensywność ćwiczeń i samodzielność pacjenta, tak aby w końcowym etapie pacjent był w stanie bez przeszkód i w pełni świadomie uczestniczyć w zajęciach fitness lub ćwiczyć samodzielnie na siłowni, a prowadzący trener był tylko motywatorem.

Ważną rolę w aktywizacji ogrywa też zmiana wygodnych nawyków jak jazda samochodem do pobliskiego sklepu, czy wjazd windą na 3 piętro. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, żeby dorosła osoba (18-64 r.ż.) na aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności przeznaczała minimum 150 min tygodniowo. Te zalecenia spełnia jedynie 26% populacji dorosłych Polaków. Dlatego plan aktywizacji osób otyłych jest realizowany nie tylko w specjalistycznych klinikach, salach treningowych itp., ale również każdego dnia po drodze z/do pracy, sklepu, czy po dzieci do szkoły.

Podsumowując, żeby wiedzieć jak się ruszać i robić to bezpiecznie warto skonsultować się ze specjalistą, który pozwoli nam wdrożyć aktywność fizyczną do naszego życia.

mgr Wojciech Gorgul
Fizjoterapeuta Centrum Medyczne Avete

Komentarze