Podjadanie w stresie – jak sobie z nim radzić?

Jesienna aura i prześladujący nas stres związany z niepewną sytuacją powodują, że częściej sięgamy po różnego rodzaju przekąski- od słodkich ciasteczek po słone chipsy. Niestety, „zajadanie stresu” ma wpływ na naszą wagę i samopoczucie.

Jak sobie z tym poradzić?

  1. WYZNACZ SWÓJ CEL lub przypomnij sobie, co skłoniło Cię do rozpoczęcia zmian nawyków żywieniowych. Może masz to gdzieś zapisane (jeśli nie, zrób to teraz!)- przypomnienie sobie o celu, pomoże Ci wrócić na dobre tory. Warto uświadomić sobie konsekwencje wynikające z podjadania i korzyści jakie płyną z unikania jedzenia w godzinach wieczornych.
    Zastanów się również nad tym, jakie zachowania i momenty w ciągu dnia skłaniają Cię do podjadania.
  2. Zapisuj co jesz! – dzięki temu zauważysz ile błędów żywieniowych popełniłeś. Dziennik żywieniowy możesz również podesłać swojemu dietetykowi, który wskaże nieodpowiednie schematy i pomoże Ci sobie z nimi radzić.

PORADA DIETETYKA:

Aby sprawdzisz ile tak naprawdę podjadasz chowaj w specjalnie przeznaczonej do tego szufladzie wszystkie opakowania po produktach nadprogramowych, które zjadłeś/aś. Wpływa to na naszą wyobraźnie, dzięki temu widzimy ile tak naprawdę zjedliśmy na przykład w ciągu tygodnia.

  1. Wyznacz stałe godziny posiłków. Lepiej jest zjeść porządny posiłek, niż podjadać co chwilę drobne przekąski. Nie podjadaj pomiędzy posiłkami! W godzinach pomiędzy posiłkami możesz natomiast pić do woli. Woda, herbata, ziołowe napary czy kawa pomogą Ci wypełnić żołądek pomiędzy posiłkami.
  2. Zorganizuj swój czas! Długie wolne wieczory warto przeznaczyć na aktywnością fizyczną – spacery, ćwiczenia w domu: joga, rozciąganie, ćwiczenia na daną partię ciała.

Alkoholowi powiedz stanowcze NIE. Pamiętaj, że alkohol zaostrza apetyt.

  1. Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Nie kupuj słodyczy i przekąsek do domu! Nie trzymajmy w domu specjalnej półki ze słodyczami – niby dla gości, ale jak tylko przyjdzie nam chęć na podjadanie zaraz do niej sięgamy. Jak nie będziemy mieć przekąsek w domu nie będziemy po nie sięgać. 😉
  2. Jedz powoli i w skupieniu. Staraj się całą uwagę skupić na przygotowanym posiłku.
  3. Wysypiaj się! Istnieje wiele badań potwierdzających, że osoby które krótko śpią mają większą ochotę na podjadanie.
  4. Jeśli musisz już po coś sięgnąć miedzy posiłkami to najlepiej aby były to warzywa, np.:

– pokrojona w słupki marchewka,

– kiszone ogórki,

– surówka z obiadu ( np. mizeria, kapusta kiszona, surówka z kapusty pekińskiej)

– gotowane warzywa: np. brokuł, kalafior (bez dodatku masła, bułki tartej),

– soki warzywne,

– pomidorki koktajlowe, ogórki, rzodkiewki.

Warzywa są niskokaloryczne i posiadają dużo błonnika ?

Dajcie znać jak Wy radzicie sobie z podjadaniem i jakie są Wasze sprawdzone sposoby na stres!

Komentarze