Jesienna aura i prześladujący nas stres związany z niepewną sytuacją powodują, że częściej sięgamy po różnego rodzaju przekąski- od słodkich ciasteczek po słone chipsy. Niestety, „zajadanie stresu” ma wpływ na naszą wagę i samopoczucie.
Jak sobie z tym poradzić?
- WYZNACZ SWÓJ CEL lub przypomnij sobie, co skłoniło Cię do rozpoczęcia zmian nawyków żywieniowych. Może masz to gdzieś zapisane (jeśli nie, zrób to teraz!)- przypomnienie sobie o celu, pomoże Ci wrócić na dobre tory. Warto uświadomić sobie konsekwencje wynikające z podjadania i korzyści jakie płyną z unikania jedzenia w godzinach wieczornych.
Zastanów się również nad tym, jakie zachowania i momenty w ciągu dnia skłaniają Cię do podjadania. - Zapisuj co jesz! – dzięki temu zauważysz ile błędów żywieniowych popełniłeś. Dziennik żywieniowy możesz również podesłać swojemu dietetykowi, który wskaże nieodpowiednie schematy i pomoże Ci sobie z nimi radzić.
PORADA DIETETYKA:
Aby sprawdzisz ile tak naprawdę podjadasz chowaj w specjalnie przeznaczonej do tego szufladzie wszystkie opakowania po produktach nadprogramowych, które zjadłeś/aś. Wpływa to na naszą wyobraźnie, dzięki temu widzimy ile tak naprawdę zjedliśmy na przykład w ciągu tygodnia.
- Wyznacz stałe godziny posiłków. Lepiej jest zjeść porządny posiłek, niż podjadać co chwilę drobne przekąski. Nie podjadaj pomiędzy posiłkami! W godzinach pomiędzy posiłkami możesz natomiast pić do woli. Woda, herbata, ziołowe napary czy kawa pomogą Ci wypełnić żołądek pomiędzy posiłkami.
- Zorganizuj swój czas! Długie wolne wieczory warto przeznaczyć na aktywnością fizyczną – spacery, ćwiczenia w domu: joga, rozciąganie, ćwiczenia na daną partię ciała.
Alkoholowi powiedz stanowcze NIE. Pamiętaj, że alkohol zaostrza apetyt.
- Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Nie kupuj słodyczy i przekąsek do domu! Nie trzymajmy w domu specjalnej półki ze słodyczami – niby dla gości, ale jak tylko przyjdzie nam chęć na podjadanie zaraz do niej sięgamy. Jak nie będziemy mieć przekąsek w domu nie będziemy po nie sięgać. 😉
- Jedz powoli i w skupieniu. Staraj się całą uwagę skupić na przygotowanym posiłku.
- Wysypiaj się! Istnieje wiele badań potwierdzających, że osoby które krótko śpią mają większą ochotę na podjadanie.
- Jeśli musisz już po coś sięgnąć miedzy posiłkami to najlepiej aby były to warzywa, np.:
– pokrojona w słupki marchewka,
– kiszone ogórki,
– surówka z obiadu ( np. mizeria, kapusta kiszona, surówka z kapusty pekińskiej)
– gotowane warzywa: np. brokuł, kalafior (bez dodatku masła, bułki tartej),
– soki warzywne,
– pomidorki koktajlowe, ogórki, rzodkiewki.
Warzywa są niskokaloryczne i posiadają dużo błonnika ?
Dajcie znać jak Wy radzicie sobie z podjadaniem i jakie są Wasze sprawdzone sposoby na stres!