Pierwszy tydzień po zabiegu- zalecenia dietetyka.

Ania i Agata są już po zabiegu implantacji balona żołądkowego. W tych pierwszych dniach po zabiegu zalecany jest odpoczynek oraz odpowiednie nawadnianie i odżywianie organizmu. U osób po założeniu balona żołądkowego nastąpuje modyfikacja sposobu żywienia, która polega na obniżeniu wartości energetycznej diety, zmianie  konsystencji, rodzaju i wielkości spożywanych posiłków. Ogranizm musi przyzywczaić się do nowej sytuacji, stąd początkowo należy się oszczędzać.

W pierwszych 7 dniach po zabiegu zalecana jest lekkostrawna dieta płynna. Należy regularnie spożywać niewielkie posiłki (5 razy w ciągu dnia, co 3 h), opierające się głównie na zblendowanych zupach warzywnych (eliminujemy warzywa wzdymające takie jak fasolka czy kalafior). Do diety możemy również włączyć takie produkty jak: musy owocowe, soki warzywne i warzywno-owocowe koktajle, a także płynne produkty nabiałowe- jogurty naturalne i kefiry. Pomiędzy posiłkami należy pamietać o nawodnieniu – pijemy wyłącznie wodę niegazowaną, rumianek czy słabe herbaty bez cukru. Koniecznie eliminujemy kawę.  Ważne jest, aby posiłki oraz napoje spożywać w spokoju, bez pośpiechu, pierwsze łyki pić z odstępami kilku minutowymi (bez używania słomki).

Wsparcie od samego początku odchudzania jest bardzo ważne, dlatego jestem w stałym kontakcie z Anią i Agatą, które teraz odpoczywają i przygotowują posiłki według moich zaleceń.

PRZEPIS DO WYKORZYSTANIA W PIERWSZYM TYGODNIU PO ZBIEGU:

Buraki kojarzą się głównie z barszczem czerwonym…a może tak zrobić zupę krem, którą można zjeść pod koniec 1 tygodnia od implantacji balona żołądkowego. Oto przepis:

Składniki:
– 4 spore buraków,
– 1 mniejsza pietruszka,
– 1 seler,
– 2-3 marchewki,
– odrobina oliwy z oliwek,
– 1litr wody,
– jogurt naturalny,
– natka pietruszki.

Do garnka wlej 1 litr wody, wrzuć buraki pokrojone na ćwiartki i resztę warzyw. Gotuj na średnim ogniu przez około godzinę- należy sprawdzać czy warzywa są już miękkie. Jeśli tak, blendujemy zupę i doprawiamy- solą, pieprzem i pietruszką. Wlej do miseczki gładki krem, następnie połóż łyżkę jogurtu naturalnego. Warto dodać odrobinę (kilka kropelek) oliwy z oliwek do miseczki- aby poprawić smak zupy, ale przede wszystkim, aby wchłonęły się witaminy! 😉 Łatwa i NAPRAWDĘ PYSZNA.

mgr Izabela Nowak
Dietetyk Kliniczny

Komentarze