Jak wygląda wizyta w gabinecie dietetyka? mgr Izabela Nowak – Dietetyk Kliniczny.

Podczas umawiania się  z pacjentami na wizyty indywidualne zawsze tłumaczę, jak mają się przygotować do wizyty oraz jak wygląda jej przebieg.

Wypiszę dla Państwa kilka ważnych informacji:

  1. Pierwsza wizyta u dietetyka od wizyt kontrolnych różni się przebiegiem, oraz czasem trwania. Pierwsza wizyta trwa ok. 60 minut. Wizyty kontrole trwają ok. 30- 40 minut.

Na pierwszej wizycie wypełniana jest wspólnie (dietetyk+ pacjent) ankieta medyczno- żywieniowa. Pytania dotyczą przebytych chorób, zażywanych leków, suplementów, aktywności fizycznej,  preferencji żywieniowych – ogólnego stylu życia i przede wszystkim omawiany jest cel wizyty w gabinecie dietetyka.

Ważne jest dokładne omówienie  planu dnia, czyli wypytuje jakie są godziny Twojej pracy, czy innych zajęć jakie masz, godziny snu, różnice w poszczególnych dniach (np. weekend, a dni w ciągu tygodnia)..

Podczas wizyty zapytam Cię również o poprzednie próby odchudzania i jaki był ich efekt.

Przede wszystkim dla dietetyka  pierwsza wizyt opiera się na poznaniu pacjenta i jego oczekiwań.

Następnie odbywa się pomiar składu ciała oraz rozmowa na temat wyznaczenia wspólnego celu terapii dietetycznej.

Analiza składu ciała podaje nam wyniki:

  • ilość tkanki tłuszczowej i mięśniowej,
  • masę ciała,
  • BMI,
  • zawartość wody w naszym organizmie,
  • wisceralną tkankę tłuszczową,
  • masę kostną
  • wiek metaboliczny,
  • PPM – podstawową przemianę materii.

    Następnie ustalamy tok postępowania dietetycznego, cel terapii oraz możliwości realizacji diety i indywidualnych zaleceń. Dietetyk na 1 wizycie mówi pacjentowi,  co warto zmienić i wspólnie wybieramy sposób wprowadzania tych zmian. Tak, abyście realnie byli w stanie wdrożyć nowe zalecenia w codzienne życie.

    Wizyty kontrolne odbywają się co 3-4 tygodnie i są umawiane bezpośrednio z pacjentem w danym dniu i godzinie. Wizyty te są bardzo ważne, ale wciąż podtrzymywać motywację do stosowania zdrowych nawyków u pacjenta, znaleźć ewentualne błędy i nad nimi popracować. Dzięki temu zwiększmy indywidualne postępy i efektywność planu żywieniowego.
    Oprócz wizyt kontrolnych kontakt z dietetykiem jest stały: telefoniczny lub e-mailowy. Często zaczynając zmiany żywieniowe pojawiają się liczne pytania, na które chętnie jako specjalista odpowiadam  i wyjaśniam  wszystkie wątpliwości.

    Po pierwszej wizycie w ciągu ok. 3 dni roboczych zostaje przeze mnie wysyłany indywidualny plan żywieniowy zawierający zalecenia dietetyczne, tabelę produktów dozwolonych/ niedozwolonych, jadłospis ( ustalamy na ile dni) oraz kilka przepisów dietetycznych.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO 1 WIZYTY?

Aby wynik analizy składu ciała był miarodajny, należy:

  1. ostatni posiłek zjeść nie później niż 3 godziny przed wizytą,
  2. na 3 godziny przed wizytą wstrzymać się od dużej ilości  płynów,
  3. przed wejściem do gabinetu opróżnić pęcherz,
  4. nie należy w dniu wykonywana analizy składu ciała intensywnie ćwiczyć,
  5. pomiar wykonywany jest na boso, stąd należy przygotować się na sprawne zdjęcie obuwia i okrycia stóp (w przypadku kobiet rajstopy nie będą wskazane)

Badania nie wykonuje się u kobiet w ciąży, ze wszczepionym rozrusznikiem serca lub metalowymi implantami.

Na wizytę kontrolną zabieramy:

  1. Dzienniczek żywieniowy, czyli nasze 3 dni jadłospisu (co, ile i o której jedliśmy oraz piliśmy). Dzienniczek ten zabieramy na pierwszą wizytę i posłuży on do oceny dotychczasowych nawyków żywieniowych.
  2. Wyniki badań laboratoryjnych (morfologia, profil lipidowy, profil tarczycowy, stężenie glukozy we krwi) oraz inne, jeśli wykonywali Państwo w ostatnim czasie,
  3. Listę przyjmowanych leków oraz suplementów.

 

Teraz, kiedy już wiesz jak przygotować się do wizyty zacznij prowadzić dziennik żywieniowy- to dobry krok w kierunku zmiany!

ZACZNIJ ZMIANY JUŻ DZIŚ, NIE ZWLEKAJ!

 

Mgr Izabela Nowak
DIETETYK KLINICZNY

Komentarze