Izabela Nowak – Dietetyk Kliniczny

Jak to się wszystko zaczęło?

Nazywam się Izabela Nowak i jestem dietetykiem klinicznym. Od zawsze lubiłam spędzać czas w kuchni – na gotowaniu, pieczeniu, próbowaniu nowych przepisów. 😉 Dodatkowo zawsze interesowałam się biologią i chętnie pomagałam innym. Chciałam pracować łącząc te wszystkie pasje i to mi się udało- bardzo lubię swoją pracę i angażuje się w nią w 100%.

W 2010 roku, kiedy zaczynałam studia, dietetyka nie była jeszcze tak popularnym kierunkiem jak w tej chwili. Bardzo zależało mi na tym, żeby studiować na Uniwersytecie Medycznym, ze względu na to, ze przekazywana tam wiedza dotyczyła zarówno osób zdrowych, jak i dietoterapii u chorych. Po 5 latach studiowania na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi wiedziałam, że dobrze wybrałam. Już w trakcie studiów magisterskich  rozpoczęłam pracę w Poradni Dietetycznej oraz w cateringu dietetycznym. To był dla mnie bardzo intensywny czas rozwoju, dodatkowo rozpoczęłam studia podyplomowe na SGGW w Warszawie, aby rozszerzyć wiedzę na temat Zarządzania jakością żywności.

Uważam, że rozwijać trzeba się cały czas, związku z tym co roku uczestniczę w licznych szkoleniach oraz konferencjach obejmujących tematykę żywienia klinicznego.

Czym głównie zajmujesz się w dziedzinie dietetyki?

Przez te kilka lat przekonałam się z jakimi pacjentami chcę pracować i w tych dziedzinach wciąż się dokształcam.

Zajmuje się pacjentami:

  • z otyłością, nadwagą lub niedowagą,
  • z chorobami układu pokarmowego
  • po zabiegach bariatrycznych- głównie balon żołądkowy oraz metoda OverStitch.

Dodatkowo prowadzę warsztaty kulinarne dla dzieci oraz spotkania tematyczne związane z dietetyką z osobami dorosłymi. Biorę udział w projektach zdrowotnych na terenie Łodzi – Łódzka Woda Najlepsza, Zdrowa Wątroba i wielu innych.

W swoim gabinecie w Łodzi, jak i w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach spotykam się z Pacjentami i przeprowadzam dokładny wywiad żywieniowy, następnie ustalamy plan działania. Swoich Pacjentów wspieram i motywuję na każdym etapie odchudzania podczas spotkań kontrolnych oraz poprzez stały kontakt mailowy i telefoniczny. Wiele badań oraz moje własne doświadczenie pokazują, że regularny kontakt z dietetykiem pozytywnie wpływa na efekty osiągane przez Pacjentów.

Na czym polegają zabiegowe metody leczenia otyłości?

Zarówno balon żołądkowy Orbera365, jak i metoda endoskopowego zmniejszania żołądka OverStitch są metodami nieinwazyjnymi. Oznacza to, że nie wiążą się z koniecznością operowania za pomocą skalpela. Są to zabiegi wykonywane endoskopowo z czego wynika bezpieczeństwo dla Pacjenta, które jest o wiele wyższe niż przy tradycyjnych operacjach bariatrycznych. Oczywiście to, jaki rodzaj zabiegu zostanie wykonany zależy od Pacjenta, który wraz z zespołem medycznym podejmuje jest decyzję, jaka droga jest najlepsza.

Duże operacje bariatryczne takie jak rękawowa resekcja żołądka (Sleeve) oraz operacje wyłączające to dobra opcja leczenia dla Pacjentów z otyłością olbrzymią. Ale nie jest to jedyna droga. Endoskopowe zabiegi bariatryczne – implantacja balona żołądkowego oraz endoskopowa gastroplastyka OverStitch pomogą Ci zrzucić zbędne kilogramy przy zminimalizowanym ryzyku powikłań.

Jakie są efekty Pacjentów z po zabiegach?

Aktywna współpraca z dietetykiem prowadząca do utrwalenia pozytywnych nawyków żywieniowych to podstawa trwałego efektu utraty masy ciała zarówno po terapii balonem żołądkowym oraz po gastroplastyce endoskopowej. W naszym ośrodku Pacjent pozostaje pod opieką dietetyka klinicznego przez 12 miesięcy (konsultacje on-line) oraz spotkania bezpośrednio co 1,5 miesiąca.  Ostateczny wynik leczenia jest ściśle związany z przestrzeganiem zaleceń dietetycznych.

Całkowita średnia utrata masy ciała oraz najważniejszy parametr – procentowa utraty nadmiernej masy ciała w grupie Pacjentów leczonych balonem żołądkowym po roku wyniósł 10 kg i 29%.
W grupie Pacjentów ESG – 17,5 kg i 60%. Obydwie metody są skuteczne, ale tylko skuteczność ESG jest porównywalna ze skutecznością dużych operacji bariatrycznych.

Spadki masy ciała u naszych pacjentów w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach są bardzo indywidualne. Podczas rocznej terapii balonem żołądkowym Orbera365 Pacjenci tracą nawet do ok.  25- 30  kg. Duży wpływ na ostateczny wynik leczenia ma zaangażowanie Pacjenta i przestrzeganie zaleceń dietetycznych.

Co robisz w wolnych chwilach?

Moją pasją jest taniec- salsa kubańska, którą tańczę już od 9 lat. Uczestniczyłam w licznych festiwalach tanecznych i obecnie uczę innych tego energetycznego tańca. W wolnym czasie również pływam.  Dodatkowo moją nową pasją sportową stał się tenis. 😉

Czy zmieniłabyś coś gdybyś wybierała raz jeszcze drogę kariery zawodowej?

O nie! Niczego bym nie zmieniła. Pomogłam już wielu Pacjentom i to ta świadomość motywuje  mnie do dalszego działania w tym kierunku. Mam mnóstwo planów odnośnie mojej dalszej edukacji, pogłębiania wiedzy, rozwoju mojej Poradni.

Czy zawód dietetyka jest trudny?

Uważam, że tak. My dietetycy nie mamy uprawnień lekarskich, ale powinniśmy posiadać widzę na  temat wielu jednostek chorobowych, sposobów ich leczenia, czy nawet leków. Tylko dzięki temu znajdziemy odpowiednio dopasowany do Pacjenta sposób żywienia. Dobry dietetyk musi również posiadać odpowiednie cechy, dzięki którym będzie umiał wyłapać podczas spotkania najważniejsze rzeczy. Dietetyk Kliniczny to bardzo ważny członek zespołów medycznych w Szpitalach czy przychodniach. Wiemy, że właściwe żywienie będzie miało wpływ na proces zdrowienia, jak i profilaktyki.

Czy pasja do gotowania i posiadane umiejętności kulinarne pomagają Ci w pracy?

Wiedza i umiejętności kulinarne bardzo pomagają mi w codziennej pracy. Dzięki temu jadłospisy i przepisy, które podaje moim podopiecznym są nie tylko odpowiednio zbilansowane pod względem kaloryczności i składników odżywczych, ale są smaczne i dopasowane do preferencji Pacjentów ? Cały czas poszerzam swoją bazę przepisów, które wykorzystuję do układania jadłospisów. Na moim Facebooku znajdziecie trochę inspiracji kulinarnych: https://www.facebook.com/izabelanowakdietetyk

Zapraszam również na moją stronę internetową, gdzie dowiecie się o mnie więcej: nowakizabela.pl/dietetyk

 

Komentarze