Endoskopowe zmniejszanie żołądka ESG Overstitch – na przykładzie Pacjenta.

Chciałabym opisać przypadek jednego z pierwszych naszych Pacjentów, który zdecydował się na zabieg endoskopowego zmniejszania żołądka ESG OverStitch. Pan Maciej skontaktował się ze mną jeszcze kilka tygodni przed ustalonym terminem zabiegu, w celu omówienia zmiany nawyków żywieniowych oraz przygotowania się do zabiegu.

Jego waga początkowa wynosiła wtedy 165 kg. Bardzo popieram decyzję Pacjenta o tym, aby jeszcze przed zabiegiem zrzucić kilka kilogramów i rozpocząć naukę nowego sposobu odżywiania- to bardzo dobry znak, że do zmiany podchodzimy na poważnie i nie traktujemy zabiegu jako magicznego sposobu dzięki któremu waga zmniejszy się bez naszego wysiłku.
Sporym problemem u naszego Pacjenta było codzienne picie napojów słodzonych oraz jedzenie dużych ilości słodyczy. Skupiliśmy się na regularnych posiłkach oraz zmianie składu diety. Pan Maciej bardzo dokładnie trzymał się zaleceń i dzięki temu udało mu się zrzucić 5 kg jeszcze przed zabiegiem- szczególne pochwały, ponieważ była to końcówka grudnia – Święta Bożego Narodzenia! Na początku stycznia Nasz pacjent zgłosił się na zabieg ESG do Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach.

Na wizycie skupiliśmy się na diecie płynnej, którą należy stosować przez ponad 2 miesiące po endoskopowym zmniejszaniu żołądka. Są to bardzo częste posiłki (6-7x na dzień) w małych ilościach – na początku ok. 100g w jednym posiłku. Włączyliśmy odpowiednią suplementację.

Wizyta przed zabiegiem ESG: 7.01.2021r.

Wyniki analizy składu ciała przed ESG

Wizyta kontrolna: 11.02.2021r.

Po miesiącu od zabiegu spotykam się z Pacjentami na wizycie kontrolnej. Pan Maciej pojawił się na niej w doskonałym humorze i bardzo dobrej formie, które jeszcze bardziej się poprawiły kiedy na wadze zobaczyliśmy – 13 kg! 😉

Miesiąc po zabiegu ESG Overstitch

Pan Maciej restrykcyjnie przestrzega zaleceń diety płynnej, pije ok. 1,5 litra wody dziennie – wszystko przebiega bardzo dobrze. Jedyną zmianą jaką wprowadziliśmy w diecie jest zwiększenie ilości przyjmowanego białka. Po zabiegu OverStitch należy włączać dodatkowe odżywki białkowe, aby uzupełnić zapotrzebowanie organizmu.

Cały czas współpracuję z Pacjentem i obecnie włączamy powoli dietę lekkostrawną. Obecnie waga pokazuje: 141 kg ?

Trzymam kciuki za kolejne sukcesy w zmianie nawyków żywieniowych, jeszcze dużo pracy przed Nami, ale początek jest bardzo dobry!

 Izabela Nowak – Dietetyk Kliniczny

 

Komentarze