Balonowe życie – jesteśmy na półmetku!

To już 6 miesięcy z Dziewczynami z Balonowego Życia! Początek listopada –start projektu, który od początku miał jedno zadanie – pokazać jak naprawdę wygląda odchudzanie z balonem żołądkowym. Ania i Agata codziennie pokazują, że nic samo się nie dzieje, ale ciężka praca daje fantastyczne efekty. Wystarczy zobaczyć na ich początkowe posty i porównać je z obecnymi. Mnie efekt wizualny zachwyca 😉

Ale odchudzanie z balonem żołądkowym to nie medycyna estetyczna. Mówię to każdemu pacjentowi. To ważny element leczenia. Spadek liczby kilogramów wpływa na szereg elementów naszego zdrowia. W najbliższych tygodniach właśnie na tym aspekcie skupimy się szczególnie mocno. Nasza nieoceniona pani dietetyk – Iza Nowak – przedstawi wam szczegółowe informacje na temat roli redukcji wagi ciała i diety na insulinooporność – brzmi bardzo naukowo, ale postaramy się przybliżyć ten problem w sposób możliwie przystępny.

Ja natomiast chciałbym dziś skupić się na problemie niealkoholowego stłuszczenia wątroby, który bardzo często występuje u osób otyłych. Obecnie jest to najczęstsza przyczyna poważnych chorób wątroby. W samych Stanach Zjednoczonych szacuje się, że boryka się z tym problemem około 100 milionów pacjentów.

Otyłość to nie tylko odkładanie tłuszczu w tkance podskórnej, ale również w wątrobie. Prowadzi to pogorszenia jej funkcji, a w ciągu lat prowadzi do niewydolności tego narządu czego konsekwencją może być marskość wątroby i rak wątrobowokomórkowy. Jest to kolejny aspekt negatywnego wpływu otyłości na zdrowie pacjenta.
Co zatem zrobić? Niestety nie ma cudownej tabletki, która poradzi sobie z tym problemem. Całe szczęście, przez długi czas stłuszczenie wątroby jest odwracalne. Redukcja masy ciała prowadzi to poprawy funkcji wątroby.

Udowodniono, że roczna terapia balonem żołądkowym w bezpośredni sposób przekłada się na poprawę funkcji wątroby u pacjentów ze zdiagnozowanym stłuszczeniem tego narządu. W opublikowanej w 2019 roku pracy, lekarze z Hiszpanii analizowali szereg aspektów zdrowotnych zastosowania balonu Orbera 365 u otyłych pacjentów ze stłuszczeniem wątroby. Wyniki są świetne! W analizowanej grupie chorych parametry wątrobowe uległy istotnej poprawie,  a choroby dodatkowe takie jak cukrzyca typu II, dylipidemia, obturacyjny bezdech senny ustąpiły u większości chorych. Wiązało się to ze skuteczną walką z nadmierną ilością kilogramów. Średnia utrata nadmiernej wagi ciała wyniosła 44%, a całkowitej masy ciała 16%.
Link do artykułu poniżej: Bariatric and metabolic endoscopy in the handling of fatty liver disease. A new emerging approach?

Jeśli myślicie o odchudzaniu, staraliście się schudnąć bez pomocy specjalisty i nie udało się to nie znaczy, że należy się poddać. Nadmierne kilogramy naprawdę są dla Was groźne. Terapia balonem żołądkowym w ścisłej współpracy z dietetykiem klinicznym może Wam pomóc odnieść sukces. Ani i Agacie się udało. Wam też może. Zapraszamy do kontaktu.

dr n. med. Michał Spychalski

Komentarze