Nowe publikacje z ESD

Kolejne dwie publikacje z ESD w renomowanych pismach medycznych: Archives of Medical Science i Polskim Przeglądzie Chirurgicznym. W pierwszym artykule podsumowałem wyniki ponad 300 zabiegów endoskopowego usuwania guzów odbytnicy.

Archive of "Archives of Medical Science : AMS".

W drugim skupiłem się na wpływie wykonywania ESD w ośrodku w Brzezinach na decyzje terapeutyczne pacjentów z łagodnymi polipami jelita grubego.

Przeanalizowaliśmy ponad 3500 zabiegów, które wykonaliśmy w ostatnich pięciu latach. Okazało się, że odsetek rozległych operacji z powodu nowotworów łagodnych w naszym ośrodku wynosi poniżej 1%. W USA, gdzie technika dyssekcji nie jest popularna wynik ten wynosi 25%. Nasi pacjenci korzystają z tej techniki unikając tym samym dużych operacji chirurgicznych. Rezerwujemy je prawie wyłącznie dla nowotworów złośliwych. Dziękuję moim współautorom – Kasia, Marcin, Igor, Kuba, Piotr – bez Was nie byłoby serii najnowszych publikacji z ESD. Szczególne podziękowania dla prof. Dzikiego – wsparcie Szefa, szczególnie na początku drogi, która jest wtedy wyboista i trudna, jest niezbędne.

Powiązane posty

Komentarze