Pierwszy POEM na Ukrainie

W czerwcu 2018 miałem ogromny zaszczyt wykonywać zabiegi endoskopowe w Centrum Medycznym św. Paraskevy we Lwowie (www.medcenter.lviv.ua). Jest to prężnie rozwijający się prywatny szpital – jedyny na Zachodnie Ukrainie. Doktorzy – Andrzej Patiy i Andrzej Stupnysky jako jedni z niewielu lekarzy w tym kraju wykonują skomplikowane zabiegi endoskopowe, w tym ESD. Podczas mojej wizyty wykonałem pierwszy na Ukrainie zabieg POEM oraz dwa zabiegi dyssekcji guzów odbytnicy. Duży stres, ale wielka satysfakcja 🙂

  W kolejnym dniu wygłosiłem dwa wykłady na konferencji  „Diagnostyczna i zabiegowa kolonoskopia” współorgranizowanej w przez Uniwersytet Medyczny we Lwowie: „ESD and EMR – guidlines”‚; „ESD – tips and tricks”.  Lekarze z Ukrainy, pomimo trudnej sytuacji, która panuje na rynku usług medycznych w tym kraju, są bardzo zainteresowani wprowadzaniem nowoczesnych technik endoskopii zabiegowej do swojej praktyki.

Dzięki organizatorom miałem również okazję odwiedzić wspaniałe miejsca nierozerwalnie związane z naszą trudną, ale wspólną historią – Lwów, Kamieniec Podolski i Chocim.

Wspaniały pobyt, niezapomniana atmosfera! Do zobaczenia za rok!

Powiązane posty

Komentarze