Nowe dowody na skuteczność ESG – badanie MERIT cz. 1

Pacjenci interesujący się endoskopową gastroplastyką proszą o konkretne informacje – jakiego efektu mogą się spodziewać, czy utrata masy ciała będzie trwała, czy zabieg jest bezpieczny? Dodatkowo, skoro i tak muszę ćwiczyć i stosować dietę po operacji – po co mi ESG? Może sama modyfikacja dotychczasowego życia wystarczy?

Na te pytania odpowiedziało badane MERIT (The Multicentre ESG Randomised Interventional Trial) – przeprowadzone w 9 ośrodkach w USA na grupie ponad 200 otyłych osób z BMI pomiędzy 30 a 40. Jakość tego badania jest niepodważalna – dowodzi tego publikacja w najważniejszym piśmie chirurgicznym na świecie – The Lancet.

Nasi pacjenci oczekują twardych dowodów naukowych na skuteczność procedury ESG. Poniżej pierwsza część analizy badania MERIT.

Ile mogę schudnąć? Jaki jest efekt po 2 latach? Czy sama modyfikacja diety i stylu życia nie wystarczy?

Ten wykres pokazuje jasno efekt podstawowy zabiegu: utrata masy ciała w czasie w dwóch grupach – ESG i grupa kontrolna (edukacja bez operacji).

Po roku w grupie ESG średnia utrata masy ciała wyniosła 16%, a nadmiernej masy ciała 60%.

Dla przykładu – pacjent o wzroście 170 cm, waga 100 kg. Nadmierna masa ciała – 28 kg. Utrata masy ciała po roku w grupie ESG- 16 kg. Należy przy tym zauważyć, że badanie było prowadzone w czasie pandemii – wszyscy wiemy ile większość z nas przytyła podczas lockdownu 🙁

Po dwóch latach w grupie ESG – pacjenci nie tyją. Utrata masy ciała jest stała w czasie. To naprawdę świetna wiadomość jasno pokazująca trwałość metody.

Teraz druga część wykresu – pacjenci nie poddani operacji, objęci pomocą dietetyczną. 93% pacjentów nie osiągnęło celu 25% redukcji nadmiernej masy ciała. Ta grupa chorych została poddana zabiegowi ESG po roku – efekt spektakularny – trwała utrata masy ciała jak w grupie operowanej.

Podsumowując: ESG skutecznie zmniejsza wagę pacjenta, także w grupie chorych po nieskutecznej próbie odchudzania pod kierunkiem dietetyka.

W dalszych postach omówimy bezpieczeństwo zabiegu oraz wpływ ESG na cukrzycę, nadciśnienie, zespół metaboliczny. Warto poczekać – wyniki są naprawdę spektakularne 🙂

Powiązane posty

Komentarze