Od początku swojej drogi zawodowej – specjalizacji odbywanej w Klinice Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi  pod kierunkiem prof. Adama Dzikiego – swoją pracę dzieliłem pomiędzy endoskopię oraz chirurgię. Jestem szczególnie dumny z tego, że udało mi się do dziś łączyć te dwie techniki. Zajmuję się zabiegowym leczeniem nowotworów przewodu pokarmowego, ze szczególnym uwzględnieniem raka jelita grubego i żołądka. Małoinwazyjne techniki leczenia wczesnych postaci nowotworów m.in. endoskopową dyssekcję podśluzówkową uczyłem się podczas czterokrotnych pobytów w Japonii, a także na kursach w NIemczech, Austrii, Holandii i Turcji. Doświadczenia tam zdobyte pozwoliły mi na skuteczne wdrożenie tej techniki w szpitalu w Brzezinach, gdzie wykonuję około 2oo tego typu operacji rocznie.  Ośrodek Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w Brzezinach, którego jestem kierownikiem to także miejsce szkoleniowe dla chirurgów chcących wykonywać zabiegi endoskopowe (jedyny taki w województwie łódzkim). Wiedzą trzeba się dzielić – głęboko w to wierzę. Dlatego wraz z firmą Olympus stworzyłem Ośrodek Szkolenia z ESD dla lekarzy z Europy Centralnej i Wschodniej z bazą szkoleniową w Warszawie i Brzezinach. Dlatego też w swoim wolnym czasie szkolę wykonując zabiegi pokazowe ESD lekarzy z Rosji, Ukrainy i Niemiec. Daje to niesamowitą satysfakcję.

Wspólne zabiegi ESD w Brzezinach z moimi nauczycielami z Japonii: prof. Saito i dr Nishimurą

Szkolenie z ESD w Brzezinach

Pokazowe zabiegi w szpitalu uniwersyteckim w Ufie (Rosja)

Nie każdy nowotwór jelita czy żołądka kwalifikuje się do resekcji endoskopowej. W części przypadków konieczna jest klasyczna resekcja chirurgiczna. To druga ważna gałąź mojego zawodu. Technik onkologicznej chirurgii kolorektalnej uczyłem się od swojego Szefa – prof. Adama Dzikiego, a także podczas licznych wyjazdów zagranicznych (Cleveland Clinic, USA, Heidelberg, Niemcy, Yokohama, Japonia – to te dla mnie szczególnie cenne). Jestem pewien, że bycie czynnym chirurgiem czyni mnie lepszym endoskopistą zabiegowym. Wszystko to z korzyścią dla pacjenta.  W szpitalu w Brzezinach wykonujemy rocznie około 400 operacji z powodu raka jelita grubego co plasuje nas w ścisłej czołówce ośrodków kolorektalnych w Polsce. To wielki przywilej pracować w takim miejscu. Nasi pacjenci uzyskują pomoc nie tylko w ramach oddziału chirurgii, ale również korzystają z dobrego zaplecza diagnostycznego, a po operacji otoczeni są opieką onkologiczną. Ciągłość diagnostyki i leczenia oraz doświadczona kadra lekarska i pielęgniarska to podstawa skutecznej terapii onkologicznej. Cieszę się, że jestem częścią tego zespołu!

Szkolenie w Klinice Kolorektalnej, Szpital Uniwersytecki Showa, Yokohama, Japonia

Jeden z pierwszych zabiegów operacyjnych wykonanych przeze mnie w Brzezinach (2015).

Kolejny ważny element mojej pracy to endoskopowe leczenie achalazji metodą POEM. Zabieg, który po raz pierwszy wykonał prof. Inue z ośrodka w Yokohamie w 2010 zrewolucjonizował leczenie tej trudnej choroby. Miałem zaszczyt odbyć staż w ośrodku kierowanym przez profesora i od 2013 roku wykonuję te zabiegi w Polsce. Operacja POEM w sposób najbardziej spektakularny poprawia jakość życia moich pacjentów dając tym samym nieprawdopodobną satysfakcję.

Szkolenie POEM w Yokohami. Zabieg wykonuje mój serdeczny kolega dr Ikeda

Ostatni, choć wcale nie mniej ważny, element mojej pracy to endoskopia bariatryczna. Implantacja balona żołądkowego oraz endoskopowa gastroplastyka to dwie techniki, dzięki którym moi pacjenci pozbywają się zbędnych kilogramów. Jestem dumny z sukcesów moich pacjentów, bo wiem, że otrzymują ode mnie pomoc, ale cały wysiłek jest po ich stronie.

Michał Spychalski balon żołądkowy wywiad pytanie na śniadanie

Ania, bohaterka Balonowego Życia z Izą Nowak – dietetykiem klinicznym podczas wspólnej rozmowy w Pytaniu na Śniadanie. Program kompleksowej opieki nad pacjentem bariatrycznym to podstawa sukcesu

Szkolenie z endoskopii bariatrycznej w Madrycie u światowego eksperta w tej dziedzinie dr Lopez-Nava