Endoskopowe zmniejszanie żołądka OverStitch oraz balon żołądkowy Orbera 365 w Szpitalu w Brzezinach.

endoskopowe zmniejszanie żołądka OverStitch

Każda osoba otyła podjęła w swoim życiu wiele prób utraty masy ciała. Zwiększenie aktywności fizycznej oraz odpowiednia dieta to podstawa. Bez zmiany nawyków żywieniowych nie osiągniemy sukcesu, ale często nie jest to wystarczające.

Co dalej?

Po pierwsze – należy zmierzyć się z problemem. Tu nie chodzi o estetykę. Otyłość to choroba skracająca życie i zmniejszająca jego komfort. Jak każdą chorobę  – trzeba ją leczyć.

Jeśli podejmujemy to wyzwanie – należy poznać dostępne możliwości. Duże operacje bariatryczne takie jak rękawowa resekcja żołądka, operacje wyłączające to dobra opcja leczenia dla Pacjentów z otyłością olbrzymią.

Ze względu na rozległość operacji, powikłania z nimi związane oraz ich nieodwracalność wielu Pacjentów rezygnuje z leczenia chirurgicznego.

Endoskopowe zabiegi bariatryczne takie jak implantacja balonu żołądkowego oraz endoskopowe zmniejszanie żołądka OverStitch (ESG) stanowią cenną alternatywę dla chorych z nadwagą i otyłością. Pełne informacje o zabiegach OverStitch oraz Orbera365 znajdą Państwo na mojej stronie w zakładce metody leczenia.

Jak wygląda zabieg?

Ta animacja stworzona przez firmę Apollo Surgery – producenta Overstitch w sposób obrazowy pokazuje na czym polega zabieg.

Wykład podczas Warszawskiej Wiosny Bariatrycznej – 05/2023

Warszawska Wiosna Bariatryczna to jeden z ważniejszych zjazdów poświęconych chirurgicznemu leczeniu otyłości. Profesor Wiesław Tarnowski organizujący to wydarzenie to niekwestionowany autorytet chirurgii bariatrycznej w Polsce. Byłem zaszczycony mogąc przyjąć zaproszenie do wygłoszenia wykładu o endoskopowej gastroplastyce.

Poniżej pokaz slajdów z wykładu – miłego oglądania 🙂

90 min Q&A – wszystko co chcesz wiedzieć o ESG.

Rozmowa z Katarzyną Partyką ze Stowarzyszenia Pacjentów ChLO.

Aby obejrzeć live kliknij tutaj

Wywiad z pacjentem po ESG – panem Wojtkiem Goduńskim, autorem kanału „Kopalnia Sukcesu”.

Wywiad w Pytaniu na Śniadanie

23 października, przy okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością zostałem zaproszony do PnŚ razem z moim pacjentem, aktorem Teatru Ateneum, panem Bartkiem Nowosielskim. 

Podczas wywiadu podzielił się swoimi wrażeniami z zabiegu ESG. Utrata 20 kg w ciągu 3 miesięcy naprawdę zmieniła jego życie. Do dopiero początek drogi – trzymam kciuki.

Pełen wywiad na stronie PnŚ – https://pytanienasniadanie.tvp.pl/64111088/aktor-bartek-nowosielski-schudl-juz-20-kg-i-chudnie-dalej

Odcinek o ESG w programie „Rytmy Zdrowia”

Zachęcam wszystkich zainteresowanych do obejrzenia nowego odcinka programu Rytmy Zdrowia poświęconego zabiegowi ESG. Znajdziecie tam wiele interesujących informacji o przygotowaniu do zabiegu, opiece dietetycznej i fizjoterapeutycznej. Co ważne – zobaczycie również jak wygląda sama operacja, a także zobaczycie szpital w Brzezinach gdzie operuję moich pacjentów. Zapraszam do oglądania

https://vod.tvp.pl/programy,88/rytmy-zdrowia-odcinki,274449/odcinek-20,S01E20,376390

Efekt ESG

Każdego pacjenta interesuje jak bardzo zmniejszy się jego żołądek po zabiegu. Poniżej dwa filmy: żołądek standardowej wielkości, przed zabiegiem ESG oraz efekt endoskopowej gastroplastyki. Różnica widoczna dla każdego:-)

Pamiętajcie jednak, że ESG to nie tylko zmniejszenie objętości – to także, a może przede wszystkim zwolnienie szybkości opróżniania żołądka z pokarmu – po zabiegu pacjent może zjeść mniejszą objętość jedzenia, która na dłużej z nim zostanie.

Nowe dowody na skuteczność ESG – badanie MERIT cz. 1

Pacjenci interesujący się endoskopową gastroplastyką proszą o konkretne informacje – jakiego efektu mogą się spodziewać, czy utrata masy ciała będzie trwała, czy zabieg jest bezpieczny? Dodatkowo, skoro i tak muszę ćwiczyć i stosować dietę po operacji – po co mi ESG? Może sama modyfikacja dotychczasowego życia wystarczy?

Na te pytania odpowiedziało badane MERIT (The Multicentre ESG Randomised Interventional Trial) – przeprowadzone w 9 ośrodkach w USA na grupie ponad 200 otyłych osób z BMI pomiędzy 30 a 40. Jakość tego badania jest niepodważalna – dowodzi tego publikacja w najważniejszym piśmie chirurgicznym na świecie – The Lancet.

Po roku w grupie ESG średnia utrata masy ciała wyniosła 16%, a nadmiernej masy ciała 60%.

Dla przykładu – pacjent o wzroście 170 cm, waga 100 kg. Nadmierna masa ciała – 28 kg. Utrata masy ciała po roku w grupie ESG- 16 kg. Należy przy tym zauważyć, że badanie było prowadzone w czasie pandemii – wszyscy wiemy ile większość z nas przytyła podczas lockdownu 🙁

Po dwóch latach w grupie ESG – pacjenci nie tyją. Utrata masy ciała jest stała w czasie. To naprawdę świetna wiadomość jasno pokazująca trwałość metody.

Teraz druga część wykresu – pacjenci nie poddani operacji, objęci pomocą dietetyczną. 93% pacjentów nie osiągnęło celu 25% redukcji nadmiernej masy ciała. Ta grupa chorych została poddana zabiegowi ESG po roku – efekt spektakularny – trwała utrata masy ciała jak w grupie operowanej. 

Podsumowując: ESG skutecznie zmniejsza wagę pacjenta, także w grupie chorych po nieskutecznej próbie odchudzania pod kierunkiem dietetyka.

Badanie MERIT cz. 2

Podstawowym celem badania MERIT była odpowiedź na pytanie jak ESG wpływa na choroby współistniejące z otyłością. Leczenie bariatryczne to nie medycyna estetyczna. To przede wszystkim pomoc pacjentom w lepszym leczeniu powikłań nadmiaru kilogramów – cukrzycy, nadciśnienia, zespołu metabolicznego.

Świetnie zaprojektowane i rzetelnie przeprowadzone badanie kliniczne dało nam jasne odpowiedzi: ESG nie tylko skutecznie pomaga zgubić nadmiar kilogramów, ale również poprawia wyniki leczenia chorób współistniejących.

W badaniu, po roku od zabiegu ESG zaobserwowano poprawę wyników leczenia cukrzycy typu 2 u 92%, nadciśnienia u 67%, a zespołu metabolicznego u 83%.  To naprawdę przełomowa wiadomość dla naszych pacjentów!

Pomogliśmy innym – czas na Ciebie:

Relacja Naszej pacjentki po ESG – LIPIEC 2022

Utrata wagi w 3 miesiące po zabiegu ESG Overstitch

„Witam, chciałam powiedzieć że jestem bardzo zadowolona, że poczyniłam pierwszy krok do zmiany mojego życia na lepsze i zdecydowałam się na zabieg ESG. Przed zabiegiem moja waga wynosiła 143kg – to wtedy zrozumiałam, że czas wziąć się w garść i zrobić coś ze swoim problemem, którym była otyłość i źle nawyki żywieniowe. Decyzję o operacji podjęłam w kwietniu, po rozmowie z doktorem Michałem, termin wyznaczyliśmy na lipiec. Do momentu zabiegu udało mi się schudnąć 11kg, a po – 19kg.

Przed i po endoskopowym zmniejszaniu żołądka

I teraz najważniejsze pytanie – JAK SIĘ CZUJĘ PO ZABIEGU ESG? Już po pierwszych kilku dniach widziałam ogromną różnicę w swoim samopoczuciu – miałam więcej energii i dużo dużo wiecej chęci do życia. Moje podejście i rodzaj spędzania czasu zmieniło się o 180 stopni zarówno na płaszczyźnie fizycznej jak i psychicznej. Obecnie czuje się dużo bardziej pewna siebie co również pozytywnie wpłynęło na moje życie intymne.Mając wolny dzień staram się go wykorzystywać aktywnie, np. basen, siłownia, spacer w górach, a stara ja – siadałam na sofie przed telewizorem z paczką ciastek. Po operacji mam dużo więcej energii, więcej się uśmiecham, myślę pozytywnie, jestem bardziej otwarta na nowe wyzwania, aktywności.Na koniec chciałabym dodać kilka słów na temat oddziału w Brzezinach. Sam pobyt w szpitalu bardzo pozytywnie mnie zaskoczył,zarówno personel jak i lekarze byli bardzo uprzejmi i pomocni. Ponadto kontakt z lekarzem oraz dietetykiem, zarówno w trakcie pobytu jak i po jest na najwyższym poziomie. Bez względu na dzień tygodnia, w razie jakiegokolwiek problemu,  odpowiedź lub konsultacja była natychmiastowa.”

Mateusz l. 31 – 6 miesięcy po ESG

Witam!
Do Pana Doktora trafiłem na koniec grudnia z otyłością olbrzymia, mimo wcześniejszych diet praz aktywności fizycznej nie nastąpiło u mnie zrzucenie wagi, a wręcz przeciwnie, po pewnym czasie pojawiały się dodatkowe kilogramy.
Pan Doktor po rozmowie polecił mi ESG w szpitalu w Brzezinach. Znaleźliśmy wolny termin i 29 stycznia miałem zabieg zmniejszenia żołądka.
Właśnie minęło 4 miesiące od zabiegu, ja ściśle współpracuje z dietetykiem, oraz dodatkowa aktywność fizyczna dają efekty, bo moja waga uległa diametralnej zmianę, straciłem 47 kg z czego jestem mega zadowolony I bardzo dużo zawdzięczam Panu Doktorowi.

Kontakt z Panem doktorem (mimo covid) bardzo dobry, na każde pytanie odpowiada bardzo szczegółowo i udziela jasnych wskazówek.

Z czystym sercem polecam Pana Doktora, specjalista w pełnej mierze, podochodzi do każdej osoby indywidualnie oraz służy radą!
Polecam i Dziękuję za wszystko!

Kasia l. 35 6 miesięcy po ESG

Czasem 2 zdjęcia mówią więcej niż milion słów 🙂

Natalia – 8 miesięcy po zabiegu

Dziś moje życie jest piękne. Każdego dnia wstaję z uśmiechem. Inaczej postrzegam, inaczej czuję. Nawet smak mam inny, kolory są jakby żywsze. Tańczę,spotykam się z ludźmi, nie wstydzę się, nie ukrywam się. Pierwszy raz od lat ubieram sukienki, jeżdżę z dziećmi na basen. No i seks sprawia mi przyjemność. Endoskopowe zmniejszenie żołądka to była najlepsza decyzja w moim życiu. Najbardziej bezpieczna i najmniej inwazyjna metoda operacyjna, która pomogła mi wyjść z otyłości. Jestem 8 mc po . Ważę 30 kg mniej.  Zmieniły mi się preferencje żywieniowe. Zabieg dał mi przestrzeń do zmiany. Każdego dnia czuję wdzięczność, za to, że to akurat do tego szpitala, pod opiekę najwspanialszego doktora Spychalskiego trafiłam. Czuję ciepło na sercu na wspomnienie przecudownych, cierpliwych, wyrozumiałych i wspierających pielęgniarek. Pani Iza – dietetyczka to anioł w ludzkiej skórze. To dzięki niej udało mi się przetrwać początki. To ona każdego dnia cierpliwie znosiła moje dylematy. I wielką uważnością tłumaczyła. Była i jest nadal dostępna dla mnie każdego dnia. Sam zabieg trwał godzinę. Najtrudniejsza była pierwsza doba. Po tygodniu nie czułam już bólu. Początkowo zjadałam po 100 g na posiłek. Dziś jest to 300 g. Nadal chudnę. Jestem całkiem w innym miejscu w moim życiu.  Z wyrazami wdzięczności. Natalia

Pan Marcin – zabieg ESG 26.08.2021

Historie naszych Pacjentów ❤ Dziś podzielimy się z Wami historią jednego z nich – Pana Marcina:
26.08.2021 r. Pan Marcin miał zabieg endoskopowego zmniejszania żołądka (ESG) – ważył wtedy 152kg. Od tej pory jego życie zmieniło się diametralnie, tak jak jego waga.
6 miesięcy po zabiegu Pan Marcin ma na wadze – 40kg, a dnia bez aktywności fizycznej praktycznie nie ma.
Ale od początku 🙂 jak to opisuje Nasz Pacjent
„Praktycznie tydzień po zabiegu zacząłem wracać do aktywności fizycznej, na początku był to rower i spacery/codziennie pokonywałam samego siebie(Rower: najpierw było to ledwo 10-12 km ale codziennie i codziennie zwiększałem odległości choć by o 500m i opory o jedna przerzutkę dziś jest to 25-40km na najwyższej przerzutce ,spacery min 8 tys kroków ale i bywało 16tys. Moja kontuzja kolana/zerwane więzadło krzyżowe nie pozwalało mi na niektóre aktywności które kiedyś uprawiałem czyli boks dziś przy -40kg powoli wracam do ringu.Ze zmiana pory roku z roweru przeskoczyłem do basenu i tam tak samo. Początki trudne ale analogicznie do roweru. Zwiększanie intensywność i odległości. Na początku ledwo 200m, czyli 4 olimpijskie w 20 minut. „Obecnie codziennie chodzi min. 10tys. kroków oraz 2x tyg. pływa ok. 30-40 długości basenów olimpijskich! 😃Dodatkowo pilnuje odpowiedniej suplementacji i nawodnienia (są też elektrolity). Posiłków jest ok. 5-6 w ciągu doby- w ilościach ograniczonych ( od 180-250g w jednym). Jak wiemy musimy pilnować odpowiedniej ilości białka – nie mniej niż 80-90g/dobę. Na jednym ze zdjęć są przykładowe „białkowe” posiłki (wysokoproteinowy serek i sałatka z łososiem). Pan Marcin jeszcze się rozkręca, planuje wiele kolejnych celów sportowych!Bardzo gratulujemy Panu Marcinowi i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!
Zaangażowanie Pacjenta możemy ocenić na 1000%, sam mówi TO NIE KONIEC! 😉

Pani Agnieszka – zabieg ESG marzec 2021

Pani Agnieszka przed zabiegiem i kilka miesięcy po ESG

Swoją opinią o zabiegu ESG podzieliła się z nami Pacjentka – Pani Agnieszka 🙂 Pani Agnieszko, serdecznie pozdrawiamy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy! ❤ Operacja esg odmieniła moje życie. Od marca 2021 schudłam 32 kg. Bardzo dziękuję Panu Doktorowi Spychalskiemu, Pani Izabeli-dietetyk i całemu zespołowi za cudowną opiekę w czasie pobytu w szpitalu, za zaangażowanie i troskę oraz za ogromne wsparcie w dalszym procesie chudnięcia. Bardzo serdecznie polecam.Jem 5 razy dziennie do 300 g, gotuję sama-nabiał wysokobiałkowy, warzywa, drób, ryby. Nie smażę, bez cukru, mało chleba i tylko swój. Zmieniłam jedzenie bardzo. Jem rzeczy,których kiedyś nie lubiłam a teraz bardzo lubię🤣🤣🤣Co do aktywności to bardzo dużo chodzę, od czasu do czasu basen. O tej porze roku trochę gorzej a jeszcze przeszłam covid, więc nabieram sił. Ale porównując, z tym, co było, to jest to o wiele więcej i co najważniejsze sprawia mi radość i mi się chce 😁💪

Dowiedz się więcej o zabiegu Endoskopowego zmniejszania żołądka.