Endoskopowe zabiegi bariatryczne w Szpitalu w Brzezinach

endoskopowe zmniejszanie żołądka OverStitch

Kompleksowe leczenie endoskopowe otyłości:

 • renomowany ośrodek – Szpital Specjalistyczny w Brzezinach
 • najlepszy sprzęt – Apollo Endosurgery: Overstich SX lub balon Orbera 365
 • opieka dietetyka dietetyka klinicznego – mgr. Izabeli Nowak
 • atrakcyjna cena: 9 500 PLN (balon Orbera 365) 29 500 endoskopowa gastroplastyka ESG. Możliwość płatności ratalnej.

  Kłopot z nadwagą lub otyłością ma coraz więcej osób – w Polsce ten problem dotyczy co najmniej połowy mężczyzn i kobiet. I coraz więcej osób uświadamia sobie, że nadwaga, otyłość to nie tylko problem estetyczny. Że jest to przede wszystkim zagrożenie dla naszego organizmu, zdrowia, że otyłość to poważna choroba. Osoby z nadwagą i otyłością narażone są na większe ryzyko chorób serca i układu krążenia, cukrzycy typu 2, miażdżycy, chorób nowotworowych. Nadmierne kilogramy często powodują zwyrodnienia stawów biodrowych i kolanowych. W USA przebadano 100 000 osób z nadwagą i otyłością. Okazało się, że ryzyko cukrzycy typu 2 w tej grupie było wyższe aż siedemnastokrotnie, zaś nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca dwukrotnie. Dwa razy częściej występowała kamica pęcherzyka żółciowego, osoby otyłe są również narażone na częstsze występowanie nowotworów: jelita grubego, pęcherza moczowego oraz trzustki. Oczywiście redukcja wagi ciała zmniejsza ryzyko wystąpienia powyższych chorób.

Jeśli podejmujemy to wyzwanie – należy poznać swoje opcje. Duże operacje bariatryczne (rękawowa resekcja żołądka, operacje wyłączające) to dobra opcja leczenia dla pacjentów z otyłością olbrzymią. Ale nie jest to jedyna droga. Endoskopowe zabiegi bariatryczne – implantacja balona żołądkowego oraz endoskopowa gastroplastyka pomogą Ci zrzucić zbędne kilogramy przy zmninimalizowanym ryzyku powikłań.

Endoskopowa gastroplastyka - na czym polega?

Jest to zabieg  endoskopowy, przeprowadzany przez usta pacjenta, bez nacinania powłok jamy brzusznej polegający na zmniejszeniu o około 60% objętości żołądka bez konieczności jego usuwania. Po znieczuleniu pacjenta (pełne znieczulenie ogólne dotchawicze zapewniające maksimum bezpieczeństwa dla chorego) wykonywana jest gastroskopia. Po dokładnej ocenie stanu żołądka ścianę narządu zeszywa się kilkoma piętrami szwów co prowadzi do znacznego zmniejszenia objętości narządu. Zabieg trwa około 60 minut. Ze względu na zastosowanie najmniej inwazyjnej techniki operacyjnej ryzyko powikłań jest dużo mniejsze w porównaniu do klasycznej operacji bariatrycznej. Po zakończonym zabiegu  pacjent pozostaje w szpitalu przez 2-3 dni pod opieką wykwalifikowanego personelu lekarskiego i pielęgniarskiego w naszym Wieloprofilowym Oddziale Zabiegowym w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny. Podczas hospitalizacji odbywa się również konsultacja dietetyczna – szczegółowo omówiony zostanie pierwszy etap po zabiegu, w którym konieczne jest utrzymywanie ścisłej diety płynnej. Mgr Iza Nowak, dietetyk kliniczny przygotuje szereg przykładowych przepisów na proste dania, które są najbardziej odpowiednie w pierwszych tygodniach po zabiegu gastroplastyki. Aktywna współpraca z dietetykiem prowadząca do utrwalenia pozytywnych nawyków żywieniowych to podstawa trwałego efektu utraty masy ciała zarówno po terapii balonem żołądkowym oraz po gastroplastyce endoskopowej. W naszym ośrodku pacjent pozostaje pod opieką dietetyka klinicznego przez 12 miesięcy (konsultacje on-line). Ostateczny wynik operacji jest ściśle związany z przestrzeganiem zaleceń dietetycznych.

Endoskopowa gastroplastyka Overstitch SX

 

Zmniejszenie objętości żołądka bez powikłań związanych z rozległym zabiegiem bariatrycznym – to możliwe. Taką szansę daje endoskopowa gastroplastyka (ESG)– zeszycie ścian żołądka za pomocą gastroskopu bez nacinania powłok jamy brzusznej. Od teraz najnowsza generacja sprzętu jest już dostępna w szpitalu w Brzezinach. Overstitch SX firmy Apollo Surgery umożliwia skuteczne i bezpieczne zmniejszenie objętości żołądka oraz utratę zbędnych kilogramów.

Połączenie zabiegu endoskopowej gastroplastyki oraz i wykwalifikowanej opieki dietetycznej zwiększa Twoją szansę na zgubienie zbędnych kilogramów.  Szczegóły pod nr telefonu 506 008 285  lub mailowo: oddzial-komercyjny@szpital.brzeziny.pl oraz www.michalspychalski.com, kontakt@michalspychalski.com

Endoskopowa gastroplastyka – czy jest bezpieczna?

ESG to procedura endoskopowa, nie wymagająca usuwania żołądka, wykonywania zespoleń jelitowych oraz nacinania powłok jamy brzusznej. Jest więc bezpieczniejsza od zabiegu operacyjnego. Ryzyko powikłań porównano w pracy z 2020 roku [link – doniesienia naukowe]. W przypadku ESG odsetek wszystkich powikłań wyniósł 2,7%, a w przypadku operacji laparoskopowych 16%. Najczęstsze powikłania po endoskopowej gastroplastyce to – krwawienie z linii szwów oraz naciek zapalny okolicy żołądka. Występują one w mniej niż 1% wszystkich zabiegów. Zwykle leczenie wiąże się koniecznością ponownej endoskopii, rzadko zdarza się konieczność leczenia operacyjnego. Bezpieczeństwo jest priorytetem zarówno dla lekarzy, jak również dla pacjentów. Autorzy z USA ocenili profil bezpieczeństwa ESG na podstawie analizy 1859 operacji tą metodą [doniesienia naukowe]. Ryzyko powikłań wyniosło 2,2%. Nie odnotowano zgonów.

Jak określa się stopień otyłości?

Istnieją dwa proste testy pozwalające na samodzielne – wstępne – określenie stopnia otyłości. BMI – wskaźnik masy ciała (ang. Body Mass Index). Żeby go wyliczyć wystarczy podzielić wagę podaną w kilogramach przez wzrost podany w metrach i podniesiony do kwadratu. BMI = masa ciała (kg)/[wzrost (m)]2 Właściwa masa ciała jest wtedy, gdy wyliczony wskaźnik mieści się w przedziale 18,5–24,9 (patrz: tabela). Wyższe wartości oznaczają nadwagę (do 30) lub otyłość (powyżej 30).

Wartość MBIGrupa
<18,5Niedowaga
18,5-24,9Waga prawidłowa
25-30Nadwaga
30-34,9Otyłość I stopnia
35-40Otyłość II stopnia
>40Otyłość olbrzymia

WHtR – wskaźnik talia/wzrost (ang. Waist to Height Ratio). Wyliczamy go dzieląc obwód talii przez wzrost (podane w centymetrach) i mnożąc wynik przez 100. WHtR = [obwód talii (cm)/wzrost (cm)] x 100 W interpretacji wartości wyliczonego WHtR pomoże poniższa tabela.

Wartość WhtRGrupa
KobietaMężczyzna
<35<35Niedożywienie
35-4235-43Niedowaga
42-4643-46Lekka niedowaga
46-4946-53Waga prawidłowa
49-5453-58Nadwaga
54-5858-63Poważna nadwaga
>58>63Otyłość

Wartość wskaźnika WHtR powyżej 80 u kobiet i powyżej 100 u mężczyzn oznacza tzw. otyłość brzuszną typu jabłko – najczęstszy typ zbyt wysokiej masy ciała. Ten typ otyłości wiąże się z największym ryzykiem występowania chorób układu krążenia oraz cukrzycy. Oczywiście nieprawidłową wartość wskaźnika BMI/WHtR najlepiej skonsultować z lekarzem.

Kiedy balon, kiedy ESG

Balon żołądkowy to świetna pomoc w utracie zbędnych kilogramów u pacjentów z nadwagą (BMI powyżej 27) oraz w przypadku pacjentów z otyłością I stopnia (BMI do 35). Czy to oznacza, że nie można próbować leczyć balonem żołądkowym pacjentów z wyższym BMI? Nie, ale trzeba jasno powiedzieć, że trudniej w grupie osób bardzo otyłych osiągnąć dobry rezultat. Wymaga to ciężkiej pracy, a czasem pomimo tego efekty nie są satysfakcjonujące. W tej grupie pacjentów ESG przynosi bardzo dobre rezultaty. W dwóch ostatnich latach opublikowano artykuły oceniające  skuteczność tych metod. Całkowita utrata masy ciała oraz najważniejszy parametr – % utraty nadmiernej masy ciała w grupie pacjentów leczonych balonem żołądkowym po roku wyniósł 10 kg i 29%. W grupie pacjentów ESG – 17,5 kg i 60%. Obydwie metody są skuteczne, ale tylko skuteczność ESG jest porównywalna ze skutecznością dużych operacji bariatrycznych. Endoskopowa gastroplastyka jest polecaną metodą leczenia pacjentów z otyłością I i II stopnia (BMI 30-40). W przypadku otyłości olbrzymiej (BMI >40) oraz nadwagi (BMI 27-30) wskazania do ESG ustalane są indywidualnie.

Przeciwwskazania do ESG

Przeciwwskazaniami do zastosowania tej metody leczenia nadwagi lub otyłości są:

 • choroby przełyku (zwężenie, żylaki)
 • aktywne zapalenie przełyku, żołądka, dwunastnicy, w tym czynna choroba wrzodowa
 • niewyrównana cukrzyca
 • zaburzenia endokrynologiczne
 • ciąża
 • stałe przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych
 • ciężki ogólny stan pacjenta
 • alkoholizm, narkomania.
 • brak woli do zmiany nawyków żywieniowych oraz zmiany trybu życia

Przygotowanie do zabiegu ESG

Informacje dotyczące rezerwacji terminu zabiegu oraz szczegółów pobytu w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny można uzyskać pod numerem telefonu 506 008 285 w godzinach 8:00-15:00 oraz mailowo oddzial.komercyjny@szpital-brzeziny.pl. Przed kwalifikacją do zabiegu operacyjnego prosimy wypełnić ankietę medyczną oraz zapoznać się ze zgodą na zabieg operacyjny. W uzgodnionym dniu prosimy o zgłoszenie się do recepcji komercyjnej w godzinach popołudniowych  (do godziny 18.00). Prosimy o zabranie ze sobą wyników następujących badań laboratoryjnych (wyniki nie starsze niż sprzed tygodnia):

 • morfologia
 • jonogram (poziom elektrolitów)
 • poziom glikemii (stężenie glukozy we krwi) na czczo
 • W przypadku chorób tarczycy aktualny, nie starszy niż miesiąc poziom hormonów fT3, fT4, TSH
 • pełnej dokumentacji medycznej, którą Państwo dysponujecie (np. wypisy ze szpitali, zapisy EKG, zażywane leki).

Prosimy być na czczo (minimum 6 godzin bez jedzenia i picia). Prosimy o usunięcie lakieru z paznokci u rąk. Przed zabiegiem będziecie Państwo skonsultowani przez anestezjologa, dietetyka oraz doktora Michała Spychalskiego. Po pozytywnej kwalifikacji następnego dnia po znieczuleniu pacjenta zostanie wykonana gastroskopia, a po ocenie endoskopowej żołądka – zabieg gastroplastyki endoskopowej. Po zabiegu jesteśmy do Państwa dyspozycji (kontakt on-line oraz osobisty z lekarzem i dietetykiem klinicznym).

Postępowanie po zabiegu ESG

Dolegliwości bezpośrednio po zabiegu ESG najczęściej nie są duże. Nudności oraz bóle brzucha zwykle ustępują w ciągu 1-2 dni po zabiegu. Po kilku dniach od zabiegu, po poprawie stanu ogólnego oraz odpowiedniej tolerancji diety płynnej pacjent zostaje wypisany do domu z kompletem informacji na temat dalszego postępowania, w tym szczegółowymi instrukcjami dietetycznymi. Okres rekonwalescencji po zabiegu ESG nie jest długi. Z reguły po około tygodniu można wracać do aktywności zawodowej. Należy jednak pamiętać, że dźwiganie jest przeciwwskazane przez około 4-6 tygodni od zabiegu ESG. Musi również minąć około 8 tygodni do rozszerzenia diety do lekkostrawnej. Współpraca z lekarzem prowadzącym i dietetykiem jest szczególnie ważna w pierwszym roku po zabiegu. W tym czasie chory pozostaje pod opieką mgr Izabeli Nowak -dietetyka klinicznego – darmowe konsultacje on-line oraz dr Michała Spychalskiego (bezpłatne konsultacje po umówieniu terminu w szpitalu w Brzezinach -tel. 506008452).

Doświadczeni lekarze, bezpieczeństwo, kliniczne warunki

W Ośrodku Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny od lat wykonujemy zabiegi z zakresu endoskopii bariatrycznej przy użyciu sprzętu Apollo Surgery.Zabieg implantacji balonu  oraz endoskopowej gastroplastyki wykonuje doktor Michał Spychalski, kierownik Ośrodka Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej, specjalizujący się w endoskopowym leczeniu guzów przewodu pokarmowego (ESD), leczeniu achalazji (POEM) oraz endoskopowym leczeniu otyłości. Doktor Spychalski prowadzi cykliczne kursy z endoskopii zabiegowej dla gastrologów i chirurgów z całej Polski. Był wykładowcą podczas zjazdów naukowych w Japonii, Francji, USA oraz w Polsce. Odbył również szereg szkoleń endoskopowych w wiodących klinikach na świecie, w tym szkolenie w zakresie endoskopii bariatrycznej w Madrycie (2015). Zabieg odbywa się w Wieloprofilowym Oddziale Zabiegowym w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny. Oddział został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu Państwu jak największego komfortu (klimatyzowane jedno lub dwuosobowe pokoje z łazienkami, w każdym jest bezpłatny dostęp do Internetu, telewizor).

Umów się na zabieg

Telefon:  506 008 861  lub  574195067 w godzinach 8:00-15:00 E-mail: oddzial.komercyjny@szpital-brzeziny.pl lub kontakt@michalspychalski.com

Cena zabiegu endoskopowej gastroplastyki Overstich SX w Szpitalu w Brzezinach – 29 500 PLN

Możliwość skorzystania z programu Mediraty

Kontakt Szpital Specjalistyczny Brzeziny ul. Marii Curie-Skłodowskiej 6, 95-060 Brzeziny Telefon: 506 008 285 lub  506 008 452 w godzinach 8:00-15:00 E-mail: oddzial.komercyjny@szpital-brzeziny.pl lub kontakt@michalspychalski.com www.szpital-brzeziny.pl

Doniesienia naukowe

Endoskopowe leczenie otyłości, jak każda inna dziedzina medycyny opiera się na dowodach naukowych. Analiza wyników tysięcy pacjentów operowanych techniką ESG lub leczonych balonem żołądkowym pozwala nam zaproponować Państwu te metody leczenia jako alternatywę dla procedur chirurgicznych. Poniżej linki do najważniejszych doniesień naukowych.

 1. Publikacja z 2019 roku podsumowująca dane na temat ESG (darmowa pełna wersja artykułu w języku angielskimhttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6556490/
 2. Praca z 2020 roku porównująca ESG z laparoskopową, rękawową resekcją żołądka. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32304011/
 3. Publikacja z 2020 roku porównująca ESG z implantacją balona żołądkowego. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30841009/
 4. Artykuł z 2020 roku opisujący bezpieczeństwo i skuteczność ESG na grupie 1859 pacjentów https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31932205/
 5. Praca z 2020 roku – wyniki ESG w grupie pacjentów po rękawowej resekcji żołądka, u których doszło do ponownego wzrostu masy ciała https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31940667/

 

Jak się zapisać?

Szpital Specjalistyczny w Brzezinach:

 506 008 861, 574195067 lub 506 008 285 w godzinach 8:00-15:00, lub mail oddzial.komercyjny@szpital-brzeziny.pl

Centrum Medyczne SALVE, Łódź, ul. Łagiewnicka 53

Recepcja: 42 633 78 01, 42 633 56 61

Relacje pacjentów

Pacjentka – 8 tygodni po ESG

Ile kilogramów mniej?

Waga 50 dni od zabiegu wskazuje 79 kg, co daje -13,4 kg ?
 

Jak się Pani czuje po zabiegu ?

Czuję się bardzo dobrze, wręcz wyśmienicie, samopoczucie rewelacyjne!
Pesymistyczne nastawienie do życia, świata i  otoczenia zamieniłam na  optymistyczną postawę. Jestem pełna życia i energii co przekłada się na chęć podejmowania nowych projektów, wyzwań , które gdzieś „chodziły mi głowie” , a nie miałam odwagi i motywacji by je podjąć.
Mam nieocenione nakłady siły, spacer czy jakikolwiek najmniejszy wysiłek fizyczny nie stanowią dla mnie przeszkody, nie męczę się tak szybko. Znacznie poprawił się zatem mój stan zdrowie. Otworzyłam się  na ludzi, na nowe – częściej wybieram te bezpośrednie czego wcześniej unikałam. Czasami myślę, że dostałam nowe życie, tak jak bym narodziła się ponownie w wieku 40 lat.

Skąd ta decyzja o zabiegu ESG?

Od kilku miesięcy przed ESG czytałam wiele o zabiegach  bariatrycznych ich rodzajach, kosztach, sposobie kwalifikacji. Wszystkie artykuły na jakie trafiałam, opisywały bardzo rozległe operacje bariatryczne, którym przyporządkowana była cała lista powikłań.
Ponieważ bezpieczeństwo i szybki powrót do aktywności zawodowej stawiałam na pierwszym miejscu, odrzucałam każdy z nich.
Tak też trafiłam w internecie na artykuł o dr Michale Spychalskim- wspaniałym człowieku, doświadczonym i zaangażowanym w swoją pracę lekarzu i zabiegu  ESG, który  przeprowadzany jest  przez usta pacjenta, bez nacinania powłok jamy brzusznej dzięki któremu objętość żołądka zmniejszana jest o około 60%  bez konieczności jego usuwania. Od razu wiedziałam, że jest to zabieg, którego szukam by ratować moje zdrowie.
Po kontakcie telefonicznym z oddziałem Szpitala w Brzezinach wszystko potoczyło się już błyskawicznie. Konsultacja z doktorem, gastroskopia, przygotowania do zabiegu, spotkanie z Panią dietetyk kliniczną pod opieką której pozostaję przez rok od zabiegu,  ESG w sobotę, wypis we wtorek, w środę powrót do pracy. ?

Czy jest Pani zadowolona z decyzji o zabiegu ESG?

 Jestem bardzo zadowolona z podjętej decyzji o ESG! Wszystko odbyło się bezpiecznie, pod okiem i opieką wykwalifikowanej kadry lekarzy, pielęgniarek, personelu szpitala w Brzezinach, który zapewnia wygodę, spokój i komfortowe warunki rekonwalescencji.
Dzięki zabiegowi , któremu się poddałam  zmierzyłam się z problemem otyłości raz na zawsze. A to było moje największe marzenie
 

Pacjent 6 miesięcy po ESG

Do Pana Doktora trafilem na koniec grudnia z otyłością olbrzymia, mimo wcześniejszych diet praz aktywności fizycznej nie nastąpiło u mnie zrzucenie wagi, a wręcz przeciwnie, po pewnym czasie pojawiały się dodatkowe kilogramy.
Pan Doktor po rozmowie polecił mi ESG w szpitalu w Brzezinach. Znaleźliśmy wolny termin i 29 stycznia mialem zabieg zmniejszenia żołądka.
Właśnie minelo 4 miesiace od zabiegu, ja ściśle współpracuje z dietetykiem, oraz dodatkowa aktywność fizyczna daja efekty, bo moja waga uległa diametralnej zmianę, stracilem 47 kg z czego jestem mega zadowolony I bardzo dużo zawdzięczam Panu Doktorowi.

Kontakt z Panem doktorem (mimo covid) bardzo dobry, na kazde pytanie odpowiada bardzo szczegółowo i udziela jasnych wskazówek.

Z czystym.sercem polecam Pana Doktora, specjalista w pełnej mierze, podochodzi do każdej osoby indywidualnie oraz służy radą!
Polecam i Dziękuję za wszystko!

Pani Kasia – 6 miesięcy po ESG

Ile kilogramów mniej?

Pół roku po zabiegu – ze 110 kg jest 77,5 kg czyli minus 33,5 kg. (Średnia to ok 5,6 kg na miesiąc systematycznego spadku).

Jak się Pani czuje po zabiegu ?

 

Po zabiegu czuję się rewelacyjnie! Największy dyskomfort odczuwałam w pierwszej dobie po operacji, jednak z każdą godziną czułam się co raz lepiej. Kolejne dni pobytu w szpitalu to powrót do całkowitej sprawności i zdrowia. Życie po zabiegu, aż po dziś dzień przebiega bez żadnych powikłań. Ogromy atut zabiegu to endoskopowa metoda, czyli brak szwów, ran, możliwość normalnego funkcjonowania w bardzo krótkim czasie po operacji bez obaw o pooperacyjne rany. Opieka jaką zostałam otoczona na oddziale tuż po zabiegu z pewnością przyspieszyła proces rekonwalescencji, ponieważ Panie Pielęgniarki na oddziale w Szpitalu w Brzezinach dbają o pacjentów nad wyraz dobrze.

Skąd ta decyzja o zabiegu ESG?

 

Był wrzesień 2020 roku kiedy moja frustracja związana z nadmiernymi kilogramami po raz kolejny sięgnęła zenitu – po raz kolejny – ponieważ jako osoba z otyłością z problemem tym stawałam oko w oko każdego dnia…uczucie frustracji, braku chęci do życia  towarzyszyło mi od dłuższego czasu.. Słowa ”dość”, „ od jutra odchudzanie”, „ czas coś z tym zrobić” powtarzałam sobie jak mantrę zasypiając wieczorem ze łzami w oczach. Wówczas czułam się już naprawdę źle. Świadomość tego jak wyglądam oraz nieprzychylne komentarze, wypowiadane najczęściej z „ dobroci serca” potęgowały moją niechęć do spotkań z kimkolwiek..…….Tym razem obiecałam sobie, że zrobię wszystko aby schudnąć raz na zawsze. Niestety wtedy wiedziałam, że sama już sobie nie poradzę. Wówczas zaczęłam szukać w Internecie informacji na temat zabiegów chirurgicznych pomagających w leczeniu otyłości bo wiedziałam, że to jest moja ostatnia deska ratunku. Sprawy bowiem zaszły już za daleko. Przypadkiem trafiłam na kontakt do Pana Dr Spychalskiego. Z duszą na ramieniu zadzwoniłam pod wskazany nr
i byłam pewna, że usłyszę w odpowiedzi na moje problemy tylko jedną odpowiedź:.. „proszę się wziąć po prostu za siebie.. mniej jeść, więcej się ruszać..”.. Jakież było moje zdziwienie kiedy Pan Dr bez wahania powiedział: „ Pani Kasiu.. ja Pani pomogę”.. w tym momencie zobaczyłam światełko w tunelu, do którego chciałam dotrzeć za wszelką cenę. Przekonałam swoich najbliższych co do celowości zabiegu i na początku stycznia byłam już po operacji. Na dobry początek w szpitalu zostawiłam – 7 kg ?. Oczywiście o zdrowym odżywianiu i aktywności fizycznej Pan Doktor wraz z Panią Izą pamiętali  w kolejnych rozmowach ?

Czy jest Pani zadowolona z decyzji o zabiegu ESG?

 

Cała organizacja pobytu w szpitalu oraz zabiegu przebiegła szybko i sprawnie, mimo panującej pandemii. Podczas konsultacji Dr Spychalski opowiedział mi dokładnie o przebiegu operacji,
o ewentualnych ryzykach z nią związanych, o zapleczu medycznym szpitala w Brzezinach w razie jakichkolwiek powikłań, więc z pełnią wiedzy i świadoma czym jest zabieg endoskopowej gastroplastyki poddałam się zabiegowi. Po powrocie do domu, aż do tej pory jestem w stałym kontakcie z Panią Izą – dietetyk. Dzięki swemu zaangażowaniu Pani Iza na bieżąco śledzi moje postępy w odchudzaniu, pilnuje mojego menu, łącznie z ilością wypitych płynów i kontroluje stan mojej aktywności fizycznej. To jest bardzo ważne, że po zabiegu nie jestem sama. Tak jak wspomniałam od operacji minęło pół roku. Czas ten upłynął bardzo bardzo szybko, a efekty są bardzo widoczne. Każdemu kto boryka się z problemem nadwagi czy otyłości polecam kontakt z Dr Spychalskim. Czasem miałam poczucie, że poddając się operacji, poszłam drogą na skróty.. że przecież są osoby które swoją naprawdę bardzo ciężką pracą,  silną wolą, determinacją i wytrwałością sami dochodzą do takich samych albo i lepszych efektów niż ja, ale tak naprawdę w tym przypadku liczy się efekt, a nie droga jaką wybrałam. Szczęściu trzeba pomagać ? a pomoc jaką otrzymałam naprawdę dała mi dużo szczęścia. Jeśli zatem z czyjejś twarzy zniknął uśmiech z powodu nadwagi to nie ma na co czekać! Nic, prócz zbędnych kilogramów się nie traci. Efekty po operacji są  nieprawdopodobne, a proces odchudzania przebiega naprawdę o wiele łatwiej.

Jeszcze raz przytoczę swój wynik – 33,5 kg, więc trudno nie mówić o zadowoleniu po podjęciu decyzji o zabiegu. Wiem, że jeszcze  długa droga przede mną, bo mój cel to 59 kg czyli 18,5 kg balastu do zgubienia. I zrobię to! Raz na zawsze ?.

Otyłość to straszna choroba. Nie chodzi tylko o problemy z nadciśnieniem, cukrzycą.. nie chodzi mi o problemy z poruszaniem się, z wyglądem, z funkcjonowaniem w życiu codziennym.. to jest choroba, która w moim przypadku najbardziej odbiła się na mojej psychice – na moim kompletnym braku poczucia własnej wartości i wiecznych kompleksach.. ciągłych wyrzutach sumienia, że znów zjadłam.. że inni są lepsi tylko dlatego, że są szczuplejsi… Kto doświadcza otyłości wie o czym pisze i doskonale rozumie jak czasem nieosiągalne mogą być rzeczy które dla szczupłych osób są prozaicznymi sprawami, do których na co dzień nie przywiązują uwagi.

Trzymam kciuki za każdy kolejny kg który uda się zrzucić dzięki Dr Spychalskiemu, Pani Izie, szpitalowi w Brzezinach no i Tobie ?