XX Kongres Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii

Wrzesień obfitował w duże wydarzenia naukowe. Tydzień po zjeździe Towarzystwa Chirurgów Polskich spotkaliśmy się w Łodzi na jubileuszowym zjeździe gastroenterologów. To druga grupa lekarzy, po chirurgach, którzy wykonują w Polsce badania endoskopowe. Pomimo, że różnimy się specjalizacjami od wielu lat ściśle współpracujemy. Było mi niezmiernie miło przyjąć zaproszenie do wygłoszenia trzech wykładów. W pierwszym wykładzie omówiłem endoskopowe sposoby leczenia otyłości, ze szczególnym uwzględnieniem własnych doświadczeń w zabiegu endoskopowej gastroplastyki. Drugi wykład dotyczył powikłań występujących podczas kolonoskopii, trzeci zaś zabiegowi POEM w leczeniu achalazji.

Podobnie jak we Wrocławiu podczas zjazdu TChP i tym razem rezydenci z Brzezin nie zawiedli. Dr Przemysław Kasprzyk wygłosił wykład dotyczący naszych wyników leczenia guzów podśluzówkowych przełyku, a dr Anna Włodyka – wykład o POEM u osób po 70 roku życia. Moi młodsi koledzy poradzili sobie świetnie. Oby tak dalej!

Już za tydzień razem z moimi przyjaciółmi zajmującymi się endoskopią spotkamy się w Warszawie na naszym dorocznym najważniejszym wydarzeniu – Warsaw Live Endoscopy. Trzymajcie kciuki – dużo wyzwań przed nami!

Powiązane posty

Komentarze