Wykłady podczas 71 Kongresu Towarzystwa Chirurgów Polskich

Za nami 71 Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich. Wrocław przywitał nas piękną pogodą. Miejsce obrad – Narodowe Forum Muzyki – imponujące.

Wygłaszanie wykładów w takim miejscu, na zaproszenie ekspertów w swojej dziedzinie wiąże się z dużym stresem, ale daje również nieprawdopodobną satysfakcję. Podczas Kongresu wygłosiłem wykład otwierający sesję chirurgii endoskopowej pt. „Czy endoskopia potrzebna jest chirurgowi?”. To niezwykle istotne aby nasi młodsi koledzy, którzy zaczynają swoją przygodę z chirurgią ogólną mieli możliwość i chęć nauki technik endoskopowych.

W sesji bariatrycznej wygłosiłem wykład pt. „Endoskopia w bariatrii – konkurencja czy uzupełnienie”. Skupiłem się w nim na technice endoskopowej gastroplastyki. Ciekawa dyskusja, która przeniosła się w kuluary po zakończeniu sesji – to dowód, że o ESG trzeba mówić i popularyzować tą metodę.

Ostatni wykład wygłosił mój asystent -dr Przemysław Kasprzyk. Przedstawił nasze wyniki ESG oraz analizował powikłania, które wystąpiły po zabiegach endoskopowej gastroplastyki. To bezpieczna metoda, ale jak każda nie pozbawiona ryzyk. Dzięki wiedzy i umiejętnościom całego zespołu chirurgicznego i endoskopowego szpitala w Brzezinach potrafiliśmy bezpiecznie wykonać ponad 220 procedur ESG. Dr Kasprzyk, pomimo debiutu, poradził sobie świetnie z wykładem oraz zadawanymi przez publiczność pytaniami. Gratulacje 🙂

Powiązane posty

Komentarze