Pokazowa operacja w Londynie podczas King’s Live 2023

Początek listopada, podobnie jak rok wcześniej spędziłem w Londynie, gdzie na zaproszenie Amyna Haji, Dyrektora Chirurgii King’s College uczestniczyłem w warsztatach endoskopowych King’s Live. Była to 14 edycja wydarzenia, będącego jednym z ważniejszych spotkań endoskopowych na Wyspach. Ponad 300 osób na miejscu, kilkaset oglądających nas on-line. Wspaniała atmosfera, choć nie dało się uniknąć presji. A wszystko ze względu na tegoroczny dobór międzynarodowych ekspertów.

Prof. Toyonogą jest jednym z pionierów ESD w Japonii, a dr Hayashi uczył mnie podstaw ESD (2013/Yokohama). Wykonywanie równocześnie zabiegów z tą dwójką nie było łatwe. Trzy sale endoskopowe, trzy operacje transmitowane na żywo, 2 godziny ciężkiej pracy… Szczęśliwie udało się wykonać endoskopowe usunięcie dużego polipa esicy z wykorzystaniem zewnętrznej trakcji, a następnie zamknąć ubytek zestawem Boston Overstitch. Szczere gratulacje od uczestników oraz moich mentorów z Japonii zostaną ze mną na długo.

Dodatkowo uczestniczyłem w kursie ESD ucząc dwójkę młodych lekarzy z Londynu tej trudnej techniki – muszę przyznać, że poradzili sobie świetnie. Miałem również przyjemność asystować Amynowi w innowacyjnym zabiegu termoablacji guza jelita grubego – zupełnie nowa, być może przełomowa technika leczenia zaawansowanych raków jelita grubego.

A na sam koniec pobytu niesamowity wykład prof. Reem Sharaiha o bariatrii endoskopowej połączony z pokazem techniki endoskopowej gastroplastyki. Prof. Sharaiha jest jedną z prekursorek ESG w Stanach Zjednoczonych, z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w tej technice. Świetny wykład, rewelacyjny zabieg 🙂

Tegoroczny pobyt w Londynie przyniósł mi niesamowitą dawkę przeżyć zawodowych. Emocji mnóstwo, całe szczęście tylko tych pozytywnych 🙂

Powiązane posty

Komentarze