1.Klinika Chirurgii Przewodu Pokarmowego Uniwersytet w Heidelbergu – Niemcy (2001)

 

Klinika Chirurgii Przewodu Pokarmowego Uniwersytet w Heidelbergu – Niemcy (2001). Staż z chirurgii ogólnej w jednej z wiodących Klinik Chirurgicznych w Niemczech. Podczas pobytu w szpitalu miałem okazję asystować do szeregu operacji z zakresu chirurgii kolorektalnej, chirurgii wątroby, trzustki.

 

 

 

 

012

 

Klinika Ortopedii, Szpital Uniwersytecki Aker w Oslo, Norwegia (2002). Staż z ortopedii w Oslo. Pobyt w Klinice uświadomił mi jak ciężkim kierunkiem jest ortopedia i jak bardzo odbiega to od moich zainteresowań 🙂

 

 

 

 

 

 

 

011

 

Klinika Chirurgii, Szpital Uniwersytecki Aker w Oslo, Norwegia (2003). Ciekawe doświadczenie zawodowe i osobiste. Praca i życie w Norwegii toczy się dużo spokojniej niż w Polsce i Niemczech. Mimo to miałem okazję uczestniczyć w szeregu operacji z zakresu chirurgii onkologicznej oraz po raz pierwszy zetknąłem się z endoskopią zabiegową.

 

 

 

010

 

 

Klinika Chirurgii Kolorektalnej, Cleveland Clinic, USA (2004).Staż w jednym z trzech najlepszych szpitali w USA. Kliniką kierował prof. Victor Fazio, światowej sławy chirurg kolorektalny. Niezapomniane doświadczenie zawodowe!

 

 

 

009

 

Kurs laparoskopowej chirurgii kolorektalnej, Wendisch Rietz, Niemcy (2012). Bardzo intensywny kurs z laparoskopowej chirurgii kolorektalnej na zwierzętach. Wysoki poziom merytoryczny kursu, wspaniali eksperci.

 

 

 

 

005

 

Staż w Centrum Leczenia Chorób Przewodu Pokarmowego, Showa University, Jokohama, Japonia (2013). Moja pierwsza wizyta w Japonii. Pierwsze zabiegi ESD i POEM, które miałem okazję zobaczyć na żywo. Asystowanie w zabiegach prof. Kudo i prof. Inue na zawsze pozostaną w mojej pamięci. Od tego stażu zaczęła się moja przygoda z ESD i POEM. Eksperci z Japonii ujęli mnie niezwykłą otwartością w przekazywaniu swojej wiedzy.

 

 

004

 

 

Kurs endoskopowej dyssekcji podśluzówkowej na modelu zwierzęcym – Hamburg, Niemcy (2014). Najlepszy kurs z endoskopii zabiegowej, w którym miałem okazję uczestniczyć. Szkolenie z ESD na zwierzętach prowadził prof. Yahagi, jeden z prekursorów tej metody w Japonii. Jego uwagi podczas wykonywanych przeze mnie zabiegów dyssekcji były bezcenne – pozwoliły mi znacznie poprawić moją technikę.

 

008

 

Kurs endoskopii zabiegowej na modelu zwierzęcym – ESD, EMR, RFA, Rotterdam, Holandia (2014). Ciekawy kurs na modelach zwierzęcych z ESD, mukozektomii i techniki HALO.

 

 

 

 

002

 

Kurs z endoskopii zabiegowej i chirurgii minimalnie inwazyjnej podczas Światowego Zjazdu Chirurgii Endoskopowej, Paryż (2014). Kurs skupiający się na roli endoskopii w chirurgii małoinwazyjnej i NOTES. Inspirowany nim wykonałem, wraz z prof. Adamem Dzikim i dr Włodzimierzem Koptasem, pierwszą w Polsce operację hybrydową guza stromalnego wpustu.

 

 

 

003

 

 

 

Kurs endoskopowej dyssekcji podśluzówkowej na modelu zwierzęcym – Wendisch Rietz, Niemcy (2014). Kurs z ESD na modelu zwierzęcym. Wspaniała atmosfera. Wszyscy uczestnicy mieli za sobą kilkanaście/ kilkadziesiąt zabiegów. Międzynarodowa wymiana doświadczeń w luźnej atmosferze.

 

 

007

 

Kurs z ESD podczas zjazdu Japan Digestive Disease Week, Kobe, Japonia (2014). Drugi pobyt w Japonii. Poza wykładem podczas zjazdu miałem okazję uczestniczyć w kursie ESD organizowanym przez prof. Gotodę. Jego głównym założeniem było wspólne wykonywanie procedur ESD przez ekspertów z Azji oraz Europejczyków. Kilkugodzinna wspólna praca była niezwykłą okazją do wymiany doświadczeń i poprawy techniki operacyjnej.

 

 

001 (4)

 

Kurs z endoskopii zabiegowej podczas Gastrointestinal Endoscopy Days – Istambuł, Turcja (2015). Kolejny kurs z ESD. Głównym ekspertem był prof. Saito, kierownik ośrodka endoskopii w National Cancer Center w Tokyo – jeden z największych specjalistów w endoskopowym leczeniu nowotworów żołądka i jelita grubego.

 

 

 

014

 

 

Kurs z endoskopii bariatrycznej, Madryt, Hiszpania (2015). Świetny kurs z endoskopii bariatrycznej. Druga edycja spotkania najlepszych endoskopistów zajmujących się leczeniem otyłości. W czasie praktycznej części kursu miałem okazję wykonać kilka zabiegów POSE i gastropeksji endoskpowej za pomocą systemu Apollo. Świetne wyniki leczenia tymi metodami. Niestety barierą jest cena sprzętu i brak refundacji tych metod przez NFZ.

 

 

001 (2)

 

 

Kurs z ESD podczas zjazdu Japan Digestive Disease Week, Tokyo, Japonia (2015). Trzeci pobyt w Japonii. Najbardziej intensywny. Dwa wystąpienia na corocznym zjeździe JDDW. Byłem również uczestnikiem szkolenia z ESD przeprowadzanego na podobnych zasadach jak przed rokiem. Pracowałem z ekspertami z Korei. Prof. Hwoon Jong Jung wykonał samodzielnie ponad 3000 ESD i wciąż uważa, że nie ma łatwej procedury dyssekcji.

 

DSC_0378Staż w Tokyo Metropolitan Geriatric Hospital – ESD, EUS, ERCP – Tokyo, Japonia (2015). Najlepszy, choć krótki staż zagraniczny. Dr Nishimura to jeden z bardziej wszechstronnych endoskopistów z jakim miałem okazję pracować. Świetny w ESD, długoletni uczeń dr Changa w endoskopowej ultrasonografii ( w tym zabiegowej) oraz specjalista w endoskopii dwubalonowej. Pobyt w jego oddziale spowodował, że w znacznym stopniu zmodyfikowałem swoją technikę zabiegów dyssekcji.

 

 

Skan_20151224 (2)

 

Szkolenie z laparoskowej chirurgii kolorektalnej prowadzone przez Prof. Stanowskiego i dr Kwiatkowskiego w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Świetne operacje. Przemiła atmosfera.

 

 

 

 

 

Skan_20160528 (3)

 

 

Szkolenie z nowego systemu obrazowania Pentax Optivista w Lizbonie. Portugalia (2016)

Przełomowy system obróbki optycznej, połączony z obróbką cyfrową i zoomem sprawia, że diagnostyka zmian ogniskowych w przewodzie pokarmowym stała się zdecydowanie prostsza. Dziękuję za zaproszenie na szkolenie – byłem jedynym lekarzem z Polski podczas zjazdu.

 

 

Skan_20160528Zjazd Digestive Disease Week w San Diego. USA (2016)

Doroczne, największe na Świecie spotkanie gastroeneterologów i chirurgów. Podczas Zjazdu zaprezentowałem dwie prace:

  • Role of rectal ESD in colorectal department – deem to be treatment of choice in localized rectal lesions?
  • Old disease – novel approaches. Treatment of gastric GIST in the era of minimally invasive techniques – results from polish tertiary reference centre.

 

 

 

 

 

 

img_20161101_084132Staż w National Cancer Center w Tokyo (2016)

Staż w oddziale Profesora Yutaka Saito – szefa endoskopii w najważniejszym ośrodku leczenia nowotworów w Japonii, światowej sławy eksperta w zakresie ESD – niezapomniane doświadczenie. Profesor zajmuje się głównie dyssekcją w jelicie grubym. Przekazał mi szereg cennych uwag – mam nadzieję, że uda mi się wdrożyć choć część z nich. Profesor Saito będzie naszym gościem w Polsce podczas warsztatów ESD (24/05/2017).

 

 

 

 

 

 

 

obraz-8Kolejny zjazd JDDW (11.2016)

Ponownie dwa wystąpienia (jedno z nich wyróżnione przez komitet naukowy). Spotkanie ze znajomymi z całego świata. Wnioski – technika ESD zyskuje na popularności w Europie i USA. Wszyscy mamy podobne problemy. Wspólne dyskusje przy sake z naszymi japońskimi przyjaciółmi rozwiązują choć część z nich 🙂

 

 

 

 

 

 

apdw

 

Asian Pacific Digestive Week (11.2016)

Wspaniały zjazd. Program naukowy niezwykły – najlepsi wykładowcy z całej Azji. Praktyczne rady, wspólne dyskusje. Transmisje zabiegów na żywo z Chin, Korei, Japonii, Malezji… Dodatkowo wspaniałe warsztaty Hands-On ESD. Prof. Minami ze szpitala uniwersyteckiego w Nagasaki  wspaniale przekazywała swoje niezwykłe doświadczenie w ESD.

 

 

 

 

 

Na przełomie maja i czerwca 2017 roku uczestniczyłem w szkoleniu ESD w Salzburgu. Jest to niewątpliwie najlepsze szkolenie tego typu na świecie. Naszymi ekspertami byli m.in. wybitni japońscy eksperci ESD – prof. Toyonoga, Prof. Oyama i Prof. Yahagi. Wykonywanie dysekcji pod ich bezpośrednim nadzorem było niezapomnianym doświadczeniem!

 

 

 

 

 

W dniach 01-03.02.2018 miałem zaszczyt uczestniczyć w Sympozjum Zaawansowanych Technik Endoskopowych w Portsmouth (Wielka Brytania). Profesor Pradeep Bhandari zaprosił mnie do współprowadzenia warsztatów z endoskopowej dyssekcji podśluzówkowej. Spotkanie z gronem międzynarodowych ekspertów z Japonii, Chin, USA i Europy było niezapomnianym doświadczeniem.

 

 

 

 

 

 

W kwietniu 2018 uczestniczyłem w trzydniowym zjeździe ESGE w Budapeszcie. Tematyka zjazdu była w całości poświęcona endoskopii zabiegowej. Bardzo intensywny program, wspaniali wykładowcy… Szkoda tylko, że tak mało czasu zostało na zwiedzania tego pięknego miasta.

 

 

 

 

 

Zjazd ESGE Days – to już tradycja.

W dniach 4-6 kwietnia 2019 roku uczestniczyłem w kolejnej edycji zjazdu ESGE Days, tym razem w Pradzie. Po dwóch edycjach mogę śmiało powiedzieć, że jest to najlepszy zjazd endoskopowy w Europie. Trzy dni wypełnione wykładami dotyczącymi wszystkich aspektów endoskopii. Prawdziwe święto dla lekarzy zajmujących się tą dziedziną medycyny. Poza tym – okazja do rozmów z kolegami z całego świata, odnowienia kontaktów, wymiany doświadczeń. Dla mnie osobiście – okazja do długiej rozmowy z moim mentorem ESD- prof. Yutaka Saito…

Do zobaczenia za rok w Dublinie!