Pokonaj otyłość z Orbera 365!

Kompleksowe leczenie endoskopowe otyłości:

Kłopot z nadwagą lub otyłością ma coraz więcej osób – w Polsce ten problem dotyczy co najmniej połowy mężczyzn i kobiet. I coraz więcej osób uświadamia sobie, że nadwaga, otyłość to nie tylko problem estetyczny. Że jest to przede wszystkim zagrożenie dla naszego organizmu, zdrowia, że otyłość to poważna choroba. Osoby z nadwagą i otyłością narażone są na większe ryzyko chorób serca i układu krążenia, cukrzycy typu 2, miażdżycy, chorób nowotworowych. Nadmierne kilogramy często powodują zwyrodnienia stawów biodrowych i kolanowych. W USA przebadano 100 000 osób z nadwagą i otyłością. Okazało się, że ryzyko cukrzycy typu 2 w tej grupie było wyższe aż siedemnastokrotnie, zaś nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca dwukrotnie. Dwa razy częściej występowała kamica pęcherzyka żółciowego, osoby otyłe są również narażone na częstsze występowanie nowotworów: jelita grubego, pęcherza moczowego oraz trzustki. Oczywiście redukcja wagi ciała zmniejsza ryzyko wystąpienia powyższych chorób. Pozbycie się nadwagi nie zawsze jednak jest proste. Jeśli nie udaje się schudnąć poprzez zmianę diety czy zastosowanie terapii farmakologicznej warto zastanowić się nad zastosowaniem balonu żołądkowego. To najbezpieczniejszy sposób zabiegowy, pomagający w poradzeniu sobie z problemem nadwagi lub otyłości.


Interesuje Cię ten zabieg?


Balon żołądkowy. Co to takiego?

To bezpieczna i w pełni odwracalna metoda nieoperacyjnego leczenia nadwagi i otyłości, polegająca na endoskopowym (bezoperacyjnym) wprowadzeniu do żołądka pacjenta balonu wykonanego z miękkiego silikonu, wypełnionego solą fizjologiczną. Balon, zajmując znaczną część żołądka zmniejsza jego objętość, przez co zwiększa uczucie sytości, zmniejsza apetyt – pacjent przestaje myśleć o jedzeniu, je mniejsze posiłki. Dodatkowo obecność balonu wpływa na poziom dwóch przeciwstawnych hormonów jelitowych – greliny i leptyny – odpowiadających za uczucie głodu (grelina) i sytości (leptyna).

W połączeniu z odpowiednimi zaleceniami dietetycznymi wszystko to prowadzi do znacznej redukcji masy ciała, od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu kilogramów w ciągu 6-12 miesięcy. Maksymalny czas pozostawienia balonu Orbera 365 w żołądku wynosi 12 miesięcy.

Nowy balon żołądkowy – Orbera 365

Balon w żołądku na rok – większa szansa na skuteczną walkę z otyłością. Balon Orbera 365 + spersonalizowana opieka dietetyczna – tylko w Szpitalu w Brzezinach. Nowy balon żołądkowy – Orbera 365 – przełom w endoskopowym leczeniu otyłości. Pierwszy balon żołądkowy dedykowany do 12 miesięcznej terapii. Jesteśmy dumni mogąc zaprezentować Państwu spersonalizowany, roczny plan leczenia otyłości – połączenie balonu Orbera 365 i wykwalifikowanej opieki dietetycznej. Jedyny taki ośrodek w Polsce.

Czy założenie balonu to skomplikowana operacja?

Nie. Zabieg zakładania balonu żołądkowego trwa kilkanaście minut. Po kilkugodzinnej obserwacji w szpitalu Pacjent wraca do domu i do normalnej aktywności. Po 6 lub 12 miesiącach balon żołądkowy jest usuwany także podczas krótkiego zabiegu endoskopowego. Zabiegi implantacji i usuwania balonu są wykonywane w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym pod nadzorem anestezjologa, co gwarantuje pacjentowi komfort i maksymalny poziom bezpieczeństwa.

Balon żołądkowy- dla kogo?

Balon żołądkowy jest polecany chorym z nadwagą lub otyłością, u których próba leczenia zachowawczego – dieta, zwiększenie aktywności fizycznej, farmakoterapia – nie przyniosły efektu. Jest to również alternatywa dla bardziej inwazyjnych i skomplikowanych operacji bariatrycznych (np. opaska żołądkowa, by-pass żołądkowy), jeśli oczywiście ich zastosowanie nie jest konieczne. W przypadku chorych z otyłością olbrzymią implantacja balonu żołądkowego może poprzedzać zabieg operacyjny – wstępna redukcja masy ciała przed bardziej skomplikowaną operacją bariatryczną zmniejsza ryzyko związanych z nią powikłań.

Jak określa się stopień otyłości?

Istnieją dwa proste testy pozwalające na samodzielne – wstępne – określenie stopnia otyłości. BMI – wskaźnik masy ciała (ang. Body Mass Index). Żeby go wyliczyć wystarczy podzielić wagę podaną w kilogramach przez wzrost podany w metrach i podniesiony do kwadratu. BMI = masa ciała (kg)/[wzrost (m)]2 Właściwa masa ciała jest wtedy, gdy wyliczony wskaźnik mieści się w przedziale 18,5–24,9 (patrz: tabela). Wyższe wartości oznaczają nadwagę (do 30) lub otyłość (powyżej 30).

Wartość MBIGrupa
<18,5Niedowaga
18,5-24,9Waga prawidłowa
25-30Nadwaga
30-34,9Otyłość I stopnia
35-40Otyłość II stopnia
>40Otyłość olbrzymia

WHtR – wskaźnik talia/wzrost (ang. Waist to Height Ratio). Wyliczamy go dzieląc obwód talii przez wzrost (podane w centymetrach) i mnożąc wynik przez 100. WHtR = [obwód talii (cm)/wzrost (cm)] x 100 W interpretacji wartości wyliczonego WHtR pomoże poniższa tabela.

Wartość WhtRGrupa
KobietaMężczyzna
<35<35Niedożywienie
35-4235-43Niedowaga
42-4643-46Lekka niedowaga
46-4946-53Waga prawidłowa
49-5453-58Nadwaga
54-5858-63Poważna nadwaga
>58>63Otyłość

Wartość wskaźnika WHtR powyżej 80 u kobiet i powyżej 100 u mężczyzn oznacza tzw. otyłość brzuszną typu jabłko – najczęstszy typ zbyt wysokiej masy ciała. Ten typ otyłości wiąże się z największym ryzykiem występowania chorób układu krążenia oraz cukrzycy. Oczywiście nieprawidłową wartość wskaźnika BMI/WHtR najlepiej skonsultować z lekarzem.

Przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwskazaniami do zastosowania tej metody leczenia nadwagi lub otyłości są:

  • choroby przełyku (zwężenie, żylaki)
  • przebyte operacje żołądka, w tym bariatryczne
  • aktywne zapalenie przełyku, żołądka, dwunastnicy, w tym czynna choroba wrzodowa
  • niewyrównana cukrzyca
  • zaburzenia endokrynologiczne
  • stałe przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych
  • ciężki ogólny stan pacjenta
  • alkoholizm, narkomania.

Jak zakłada się balon żołądkowy?

Balon umieszcza się w żołądku przez usta i przełyk pod kontrolą gastroskopu (zabieg endoskopowy). Pacjent pod opieką anestezjologa otrzymuje krótkotrwałe znieczulenie dożylne (tzw. analgosedacja – znieczulenie polegające na jednoczesnym zastosowaniu leków uspokajających, nasennych i przeciwbólowych). Dzięki temu nie odczuwa dyskomfortu, nieprzyjemności związanych z wprowadzaniem balonu do żołądka. Zabieg zaczyna się od endoskopowej kontroli przełyku, żołądka i dwunastnicy. Następnie w żołądku umieszcza się pusty balon, który napełnia się roztworem soli fizjologicznej. Po skontrolowaniu poprawności pozycji balonu, jego szczelności, gastroskop jest usuwany. Wszystko trwa ok. 15-20 minut. Po kilkugodzinnej obserwacji pacjent wraca do domu. W dniu założenia balonu żołądkowego nie można prowadzić samochodu (zabieg wykonywany jest w znieczuleniu). Balon usuwa się z żołądka po 6 lub 12 (Orbera 365) miesiącach również podczas zabiegu endoskopowego.

Pierwsze dni z balonem w żołądku

Implantacja balonu żołądkowego jest najbezpieczniejszą procedurą zabiegową w leczeniu otyłości. Ryzyko poważnych powikłań jest minimalne. Najczęstszymi objawami niepożądanymi występującymi bezpośrednio po wprowadzeniu balonu są nudności oraz dolegliwości bólowe w nadbrzuszu. Objawy te ustępują po kilku dniach od zabiegu. Chorzy poddawani zabiegowi otrzymują leki, które w znacznym stopniu redukują objawy niepożądane występujące bezpośrednio po zabiegu. U około 15% pacjentów podczas trwania terapii utrzymują się objawy choroby refluksowej (zgaga, dolegliwości bólowe w nadbrzuszu). Objawy te zwykle ustępują po zastosowaniu leków blokujących wydzielanie kwasu żołądkowego. Ciężkie powikłania związane z implantacją i stosowaniem balonu żołądkowego zdarzają się bardzo rzadko (poniżej 0,5% –należą do nich niedrożność przewodu pokarmowego oraz perforacja żołądka). Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce BaloNowe Życie.

Skuteczność zabiegu

Średnia utrata masy ciała po 6 miesiącach od założenia balonu żołądkowego wynosi od 15 do 20 kg. W niektórych przypadkach, szczególnie u osób ze znaczną otyłością, które ściśle współpracuję z Dietetykiem Klinicznym, oraz zwiększają aktywność fizyczną, dochodzi do znacznie większej redukcji masy ciała. Jedna z naszych pacjentek – 38-latka ważąca 120 kg przy wzroście 162 cm (BMI 45) schudła 38 kg! Co ważne, czas z balonem w żołądku pozwala na zmianę modelu żywienia, nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Sprawia to, że spadek masy ciała jest możliwy do utrzymania po usunięciu balonu u pacjentów nadal stosujących te zalecenia (dieta, aktywność fizyczna). Spadek masy ciała u pacjentów leczonych balonem żołądkowym przekłada się oczywiście na poprawę stanu ich zdrowia. Po 12 miesiącach od rozpoczęcia terapii (6 miesięcy od usunięcia balonu) u 40% chorych na cukrzycę typu 2 zaobserwowano normalizację poziomu glikemii. U 50% chorych poziomy cholesterolu i trójglicerydów wróciły do normy.

Dlaczego my?

Przygotowaliśmy dla Państwa kompleksową ofertę leczenia otyłości z zastosowaniem balonu żołądkowego. Naszym głównym celem jest nie tylko skuteczne i bezpieczne założenie balonu, ale również umożliwienie Państwu skorzystania z usług dietetyka oraz wykonania pełnego przeglądu stanu zdrowia w naszym szpitalu. Dodatkowo, wraz z naszymi partnerami, proponujemy atrakcyjny system zniżek na pakiety odchudzające w jednym z wiodących ośrodków rehabilitacyjnych w Polsce oraz zabiegi medycyny estetycznej w klinikach w Łodzi, Kielcach, Warszawie i Wieluniu.

Doświadczeni lekarze, bezpieczeństwo, kliniczne warunki

W Ośrodku Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny stosujemy balony żołądkowe firmy Apollo Surgery (balon Orbera). Zabieg implantacji balonu wykonuje doktor Michał Spychalski, kierownik Ośrodka Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej, specjalizujący się w endoskopowym leczeniu guzów przewodu pokarmowego (ESD), leczeniu achalazji (POEM) oraz endoskopowym leczeniu otyłości. Doktor Spychalski prowadzi cykliczne kursy z endoskopii zabiegowej dla gastrologów i chirurgów z całej Polski. Był wykładowcą podczas zjazdów naukowych w Japonii, Francji, USA oraz w Polsce. Odbył również szereg szkoleń endoskopowych w wiodących klinikach na świecie, w tym szkolenie w zakresie endoskopii bariatrycznej w Madrycie (2015). Zabieg odbywa się w Wieloprofilowym Oddziale Zabiegowym w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny. Oddział został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu Państwu jak największego komfortu (klimatyzowane jedno lub dwuosobowe pokoje z łazienkami, w każdym jest bezpłatny dostęp do Internetu, telewizor).

Kompleksowy pakiet leczenia otyłości w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny

  • Balon żołądkowy Orbera 365 – 12 miesięcy – 9900 PLN
    • Założenie/usunięcie balona
    • Hospitalizacja w Wieloprofilowym Oddziale Zabiegowym
    • Roczna opieka dietetyka (konsultacja w trakcie pobytu/konsultacje on line)
    • Konsultacje z operatorem – dr Michałem Spychalskim
    • Konsultacja fizjoterapeutyczna podczas pobytu w szpitalu
    • Konsultacja on line z diabetologiem
    • Konsultacja on line z terapeutą
  • Balon żołądkowy Orbera – 6 miesięcy – 8900 PLN
    • Założenie/usunięcie balona
    • Hospitalizacja w Wieloprofilowym Oddziale Zabiegowym
    • Półroczna opieka dietetyka (konsultacja w trakcie pobytu/konsultacje on line)
    • Konsultacje z operatorem – dr Michałem Spychalskim
    • Konsultacja fizjoterapeutyczna podczas pobytu w szpitalu
    • Konsultacja on line z diabetologiem
    • Konsultacja on line z terapeutą

Jak zarezerwować termin zabiegu i jak się do niego przygotować?

W dniu zabiegu prosimy o zgłoszenie się do recepcji komercyjnej w godzinach porannych (do godziny 10.00). Prosimy o zabranie ze sobą wyników następujących badań laboratoryjnych (wyniki nie starsze niż sprzed tygodnia):

  • morfologia
  • jonogram (poziom elektrolitów)
  • poziom glikemii (stężenie glukozy we krwi) na czczo
  • pełnej dokumentacji medycznej, którą Państwo dysponujecie (np. wypisy ze szpitali, zapisy EKG, zażywane leki).

Prosimy być na czczo (minimum 6 godzin bez jedzenia i picia). Przed zabiegiem będziecie Państwo skonsultowani przez anestezjologa, dietetyka oraz doktora Michała Spychalskiego. Po pozytywnej kwalifikacji wykonany zostanie zabieg implantacji balonu żołądkowego. Po zabiegu jesteśmy do Państwa dyspozycji podczas całej, dwunastomiesięcznej kuracji balonem żołądkowym (kontakt on-line oraz osobisty z lekarzem i dietetykiem klinicznym).

Umów się na zabieg:


Szpital Specjalistyczny w Brzezinach

Dane kontaktowe

✒ Email: bariatria@szpital-brzeziny.pl
☎ Tel: 46 880 40 28 wew. 2 (godz. 8-15)
☎ Tel kom: 506 008 861 (godz. 8-15)

Interesuje Cię ten zabieg?


Centrum Medyczne SALVE (Łódź, ul. Łagiewnicka 53)

Dane kontaktowe

☎ Tel: 42 633 78 01 lub 42 633 56 61